Pea suu

Helga Nõu

 

Tegevus toimus Rootsis.

Tegelased: Tiina Karman (eestlane, varsti 15-a.), proua Kanep, Tiina ema, Tiina isa, Tiina vend Kalle, Ralf (Tiina armastus, 19-a.), matemaatikaõpetaja ja klassijuhataja Andersson (Pudel), Ralfi vend Joakim, Tiina merisiga Oskar, Ralfi onupoeg Harald, kooli kojamees Kolka-Kolka, Tiina klassikaaslased: Anna, Eva, Mikael, tarkpea Sven – Allan Heckner, keda koolis kiusati, Ville Väster (eestlane), Joakim, Arne, Erik, Marika, Cilla, Ingrid. Inglise keele õpetaja Roland-Brage (Praks), Sven – Allani onu August ja tädi Agda, direktor Elmadahl, kunstiõpetaja Elna Pettersson (Närvid – Läbi), koolijuhataja Paksman, koolikuraator Lena Johanson, Ville isa Elmar, muusikaõpetaja Elisa Linder (Für Elise).

 

1.      Olen Tiina Karman, 15-aastane. Mul on suur nina, mis meenutab kartulit ja on mulle probleemiks. Veel olen ma ka klassi kõige pikem tüdruk ja sellel põhjusel hüütakse mind ka lipuvardaks. Mul on tülikas vend Kalle ja olen armunud 19-aastasesse Ralfi. Mul on ka merisiga Oskar. Käin Vallbergi kooli 8B klassis.

2.      Olen Ville Väster, 15-aastane. Käin Vallbergi kooli 8B klassis. Ma vihkan ühte inimest, kes mulle koolis tihti naeratab. Tahtsin saada misjonäriks ja hiljem arstiks.

3.      Meie klassis on 23 õpilast. Ühel hommikul oli Sven-Allanile kapiuksele kirjutatud SA PEAD SUREMA ja rist selle all. Sven-Allan hilines sellel päeval kooli ja ei osanud arvatagi, kes seda oli võinud teha. Kolka-Kolka värvis ta kapi üle.

4.      Olen Sven-Allan ja keegi ei salli mind. Minu sünnipäevale olid kutsutud minu tädi Agda, onu August ja direktor Elmadahl oma prouaga. Nad küsisid minult kooli kohta ja ma karjusin:“MUL LÄHEB VÄGA HALVASTII“

5.      Kunstitunnis lõikas keegi Sven-Allani pildi katki. Kui Pudel meid pinnis, hakkas Ingrid nutma ja õpsid viisid ta klassist välja. Tiina, klassi korrapidaja, leidis kunstiklassist noa.

6.      Tiina lõhkus kodus peegli ära. Cilla rääkis Tiinale, et ta on vist rase. Sven-Allani uus nahkjakk on katki rebitud ja lõigutud. Selle kõrval vedeles see sama nuga, mis oli enne olnud kunstiklassis.

7.      Arvatakse, et Ville oli Sven-Allanit kiusanud ja oma noa maha jätnud.

8.      Selle uskumiseks oli kaks põhjust: 1)Ville tantsis klassipeol Tiinaga ja keegi (Ville arvates Sven-Allan) oli helistanud Ville isale ja öelnud, et pidu on kontrolli alt ära läinud. Ville isa viis Ville sealt peolt minema. 2)see oli Ville nuga.

9.      Ville ütles, et tema pole süüdi ja ta nuga oli kadunud.

10. Marika ostis endale samasuguse punase koti nagu Ingridilgi. Sven-Allan kirjutas Ingridile luuletuse ja pani kogemata selle Ingridi koti asemel Marika kotti.

11. Sven-Allan on kadunud. Kuraator Lena Johanson leidis trepilt Sven-Allani prillid.

12. Sven-Allan leiti bioloogia klassi põrandal lebamas. Ta viidi kiirabiga minema, ta oli elus. Tiina ei rääkinud õpetajatele Villest.

13. Ville tunnistas Tiinale, et tema pole Sven-Allanile midagi teinud.

14. Für Elise ja Ville isa on koos ja Ville ema on haiglas.

15. Ville isal toimus avarii ja ka tema on nüüd haiglas.

16. Koduteel nägi Tiina Cillat ja Ralfi koos. Nad olid paar.

17. Tuli välja, et Cilla ei olnudki rase.

18. Sven-Allan oli seda kõike endale ise teinud.

19. Tiina läks haiglasse Sven-Allanit vaatama ja Sven-Allan rääkis talle kõik ära.

20. Tiina sai teada, et luuletus mis oli mõeldud Ingridile, sattus valesse kotti. Kui Ingrid ka haiglasse tuli, läks Tiina kohe minema, aga enne hüüdis veel Sven-Allanile:“Ära siis unusta Ingridile rääkida, et tema luuletus sattus valesse kotti!“

21. Pudel rääkis meie klassile, et Sven-Allan oli seda kõike ise teinud. Pudel soovitas meil kõigil talle üks ühine lillekimp saata. Mikael pakkus naljaga välja parem kasti õlut saata.

22. Viimane koolipäev. Paksman lõpetas oma kõne lausega:“NOORUS ON ILUS AEG“. Tiina hakkas selle peale kõvasti naerma.