Dorian Gray portree

Oscar Wilde

 

I Kunstniku ja Gray tutvumine. Kunstniku tunded Gray vastu ning Gray ja kunsti seos.

II (21-36) Lord ja Gray kohtuvad. Kui Basil Doriani maalib, räägib Henry Dorianile noorusest ja Gray´st. Maal valmib (juunis). Gray ja Henry lähevad teatrisse.

III (36-49) Henry uurib onu juurest Doriani vanemate tausta (lk. 40) ja pärast läheb tädi Agatha juurde, kus on palju külalisi ning räägib oma filosoofilisi arvamusi nooruse, krutskite… kohta. Dorian palub luba koos Henryga ära minna.

IV 49-64) Kuu aega hiljem. Gray ootab H kodus Harryt ning lobiseb H. naisega muusikast. Pärast seda, kui H. hoiatab mitte abielluda, räägib D H-le, et on Sibyl Vane´i armunud, kuidas nad teatris kokku said ja palub, et ka Harry ja Basil Sibylit vaataksid. Peale mõtisklusi ja sööki leiab H telegrammi, et D on kihlunud.

V (64-77) Sibyl teatab, kui õnnelik ta on, ja räägib armumisest ka jässakale vennale, kellele ei meeldi džentelmenid (lubab Võluja tappa, kui too Sibylile halba teeb). S-i vend läheb Austraaliasse (meremees).

VI (77-85) Gray jääb ühisele einele hiljaks ning kohale jõudes räägib Basilile ja Henryle Sibylist ja kihlusest. Nad räägivad ka armastusest ja naistest ning sõidavad pärast teatrisse. Basil saab aru, et elu on tema ja Gray vahele tulnud.

VII (85-96) Saal oli rahvast täis, B ja H imetlesid Sibyl´i ilu ning absoluutselt kõik pettusid tema näitlemises. D jättis Sibyli julmalt maha. Peale hulkumist koju jõudes avastas G, et portree on muutunud, ning otsustas Sibyliga leppida.

VIII (97-111) Gray tõusis veerand 2, luges kirju (v.a. Henry) ning uuesti pilti vaadates tuli Henry ja teatas, mis tema kirjas oli, ning lohutas Grayd ja kutsus ta ooperisse. D leppis pildi muutusega.

IX (111-122) Hommikueine ajal tuli Basil, soovides Doriani lohutada armsama surmas. D palus sellest ja juurdlusest mitte rääkida. D ütles B-le, et ei saa kunagi modelliks ning ei andnud portreed näituse naelaks.

X (122-131) Dorian soovis saada koolitoa võtit ja raamimeistri juurest mehi. Ta saatis teenri kirjaga ära ning raamimeistri abiga toimetas portree koolituppa ja lukustas ukse. Oma tuppa jõudes hakkas Henry kirja lugema.

XI (131-150) Aastate jooksul ei vähenenud Doriani ilu, ta vaatas oma vananemist portreelt ning luges raamatuid, mis olid tema elu moodi, pidas kokkusaamisi valitud inimestega. Kui Grayst kuulujutte räägiti ja G sisse astus, ei usutud jutte kohe mitte. G oli hästi uudishimulik ja teadusjanuline, proovis uske, liikumisi (lk 136), lõhnu, huvitus veidrast musikast, instrumentidest ( lk 138), pärlitest (lk 139), tikanditest (lk 141-2), vaimulike riietusest (lk 142-3). Gray kartis portreest eemal olla, ei teinud kuulujuttudest välja ja vaatas esivanemate portreid. Gray oli mürgitatud raamatutega.

XII (150-158) 09. detsember (Gray sai 38). Kui Gray läks Henry juurest koju, kohtas ta Basilit, kes oli teel Pariisi. Tuppa saanud, rääkis Basil Grayle kuulujuttudest ja sellest, et ta rikub kõik inimesed. Et juttude tõesuse kohta vastust saada, läheb ta Grayga kolituppa kaasa.

XIII (158-165) Gray ja Basil läksid üles, Basil oli omaenese portreed nähes šokis. Kui ta soovis, et nad mõlemad annaksid oma patud andeks, võttis Gray noa ja tappis Basili, hiljem mängis ta just koju tulnut (et ei arvataks, nagu oleks tema B tapja).

XIV (165-178) Peale šokolaadi joomist meenusid Dorianile möödunud öö sündmused isegi luuletusi lugedes. Ta kirjutas 2 kirja ja palus ühe Campbellile viia. Peale ähvardamisi nõustus Campbell laipa hävitama.

XV (178-187) Dorian oli külas leedi Narboroughil ning oli väga närviline ja tujust ära. Ta läks varakult koju ja põletas Basili asjad ning öösel hiilis majast välja.

XVI (188-196) 18 aastat pärast Sibyli surma. Dorian vaatas kustuvad tulesid ja jõudis hobusega lõpuks jõe äärde urkasse, kus nägi Adriani, kelle oli ära rikkunud. Kõrtsis oli ka James Vane, kes Prints Võluja nime kuuldes tormas Grayle järele ja ehmus nähes süüdistatava noorust. Hiljem saab ta teada,et Dorian on oma nooruse säilitanud, kuid enam ta D-d ei näe.

XVII (197-203) Nädal hiljem oli Dorian Selby Royali talveaias hertsoginna Monmouthiga. Nad rääkisid asjade ümberristimisest ja Gray läks orhideesid tooma. Ta minestas akna taga James Vane´i nähes.

XVIII (204-212) Gray läks alles kolmandal päeval toast välja. Talvehommiku viletsal jahil tabas sir Geoffrey inimest – kes hiljem osutus James Vane´iks (Gray palus jänest mitte lasta).

XIX (213-223) Gray teatab Henryle, et tahab saada heaks. Dorian küsib, mis saaks siis, kui tema oleks Basili tapnud. Dorian mängib Chopini ning keeldub klubisse minemast, kuid nõustub õitsvaid sireleid täis parki minema.

XX (223-227) Dorian läks maalt koju ja mõtles Henry sõnade üle – inimene ei muutu kunagi. Ta tahtis teada, kas portrees on midagi muutunud peale Hetty Mertoniga rääkimist. Ta otsustas portree hävitada, et rahulikult edasi elada. Ta lööb noa portree sisse ning tänaval karjatust kuulnud politsei läheb palkoni kaudu natuke hiljem katusekambrisse ning eest leitakse vana Gray, nuga rinnus ning tema noorpõlve portree. Gray tuntakse ära vaid tänu sõrmusele.

 

Romantismi tunnused (lk. +lõik)

11(a2), 18(1, a1), 49(Henry raamatukogu), 80(2-Sibyl Rosalindana), 85(1,3 teatrisaali rahvas), 98(2), 129(2-Romaani kirjeldus), 134(a1), 135(1-koidu ajal), 188(1), roosvalge poisiiga 223

 

 

Tegelased

lord Henry Wotton e Harry - avaldas portree kohta oma arvamuse, 10(a3); 15(3); 21(5); pruunid silmad (62.1), elab Curson Street´il, 23(6), 24(3)

Basil Hallward - saladuslikkuse armastaja (10), kunstnik, tegi portree Gray´st

Parker - Basili teener

Dorian Gray - ihtne ja kena (19), lk 22, viimase lord Kelso lapselaps, ema oli leedi Margaret Devereux (37, 38), Selby on tema oma (38)

Lord George Fermon - sõbralik(36-1), laisk, lõbumaias, hea IK oskus

Margaret Devereux - ilus, suri aasta pärast peigmehe surma (38, 37(a1)), romantiline

Dartmoor - tahtis ameeriklannat naiseks võtta

Sibyl Vane - näitleja, 55(1)

James Vane - Sibyli vend, 66(3)

Teatri direktor – kilev hääl, paks, juut (85-1)

Victor - Doriani teener(122)

Lea - Doriani majapidaja

Mr. Hubbard - raamimeister, väike punase põskhabemega (124-a2)