Ivanhoe

 

1192. aastal kartis inglise rahvas oma armastatud kuninga Richard I, keda kutsuti ka Richard Lõvisüdameks, elu pärast. Rahvas ei teadnud, kas ta oli elus või surnud. Kuningas kadus tagasiteel koju ristiretkelt Püha Maale. Ristiretked olid ususõjad. Inglismaal kuuldusid jutud, et Richardi vend prints John on ta vangistanud, et saada tema asemele riiki valitsema, nagu ta oli teinud kogu Richardi äraolekuaja. Richard ja John olid Plantagentid, kuuludes Prantsuse kuninglikku suguvõssa. Saksid ja normannid olid tülis.

Kaks rüütlit olid jõudnud tagasi Pühalt Maalt ja nad ratsutasid oma kilbikandjate ja valvurite salga ees läbi Sheffieldi küla lähedal asuva Sherwoodi metsa. Rüütlid Brian de Bois-Guilbert ja Maurice de Bracy olid teel Ashby linna, kus pidid toimuma turniir rüütlioskuste näitamiseks. See tee ei olnud ohutu neil minna, sest seal metsas uitas ringi ka Locksley Robin oma lindpriide salgaga. Ashbyni oli veel terve päevateekond ja lähenes torm, vajasid rändurid paika, kus ööd veeta. Tee ääres oli üks üksik käija, kes viis nad Rotherwoodi, saksi Cedricu koju ööbima. Cedric ei sallinud normanne, kuid ta lasi neil seal ööbida. Cedric oli kasvatanud oma sugulase Rowena ülesse ja Rowena oli talle kui ta oma tütar. Kui keegi Rowenat solvaks, ei kahtleks Cedric teda oma majast välja ajamast. Palverändur e. teekäija tundis seal iga teekäänakut. Selle teesalga eesotsas oli tegelikult Ivanhoe. Ivanhoe oli saks. Ivanhoe oli Cedricu poeg, kuid Cedric andis ta ära.

Kui nad olid jõudnud lossi juba, siis normannid lasti sisse ja nad viidi sööma suure T- tähelise laua taha. Cedric ja Rowena istusid kõige kõrgemal. Maurice de Bracy vallutas Rowena nägemine. Mõni minut hiljem saabus uus ööbija Isaac. Palverändur laskis ta enda kohale sööma ja riideid kuivatama kamina ees.  Kui kõik läksid oma tubadesse, kuulis palverändur, kuidas Brian de Boise Guilbert andis oma meestele korralduse York Isaac kinni võtta. Palverändur läks kibekähku Isaaci tuppa ja ütles talle seda. Nad põgenesid koos palveränduriga lossist Ashbysse. Isaac andis palverändurile turniiriks vajaminevad esemed.  Turniir Ashby de la Zouche¢is. Võitlusväljal domineerivad normannid sünge templirüütli Brian de Guilberti juhtimisel. Inglastest pealtvaatajad on kibestunud.Nad vihkavad vallutajaid ja nende asevalitsejat prints Johni, kes valitseb riiki karmil käel ja ihaleb krooni, samal ajal kui tema vend seaduslik kuningas Richard Lõvisüda viibib Pühal Maal. Siis ilmub välja tundmatu rüütel, palet varjamas kiivri näokate. Ta ei tõsta seda üles ka siis, kui on sadulast paisanud kõik Sir Briani mehed, samuti tema enda ja võtnud kauni leedi Rowena käest vastu võidurätiku. Ainult asjasse pühendatuile on teada, et naasnud on Richard Lõvisüdame truu kaaskondlane Wilfred Ivanhoe. Nüüd on jälle lootust.

Pruuskavad hobused, välkuvad mõõgad, vaprad rüütlid läikivates sõjarüüdes - niisugused pildid kerkivad silmade ette, kui juttu tuleb keskajast. Ivanhoe sai valida endale mõne kauni daami Ilu ja Armastuse kuningannaks. Ta valis selleks Rowena. Rahvas oli hullunud ja neile oli imelik, et krooniti saksi printsess, mitte normannist printsess. Prints John oli pahatahtlik. Turniiri esimene päev oli lõppenud.

Teisel turniiripäeval oli asi hullem. Oli karm võitlus. Ivanhoe oli peaaegu alla andmas, kui talle tuli appi Must Rüütel, kes ka kohe kadus. Ivanhoe võitis jälle. Rowena pani Ivanhoele krooni pähe. Seal pidi ka Ivanhoe paljastama ennast ja teda tundisid ära nii Rowena kui ka Cedricu. Kui ta sai krooni pähe, siis ta kukkus kokku, sest tal oli kehas oda ots sisse murdunud. Ivanhoe viidi ühte lossi, mida keegi ei teadnud.

Cedric ja Rowena läksid teda metsa otsima. Kostis appikarjeid ja nad läksid vaatama, milles on asi. Isaac lebas seal maas ja tema tütar Rebecca istus kõrval. Cedric ja Rowena võtsid vana mehe ja tema tütre endaga kaasa, kui neid tuldi röövima ja nad viidi sinna samasse lossi, kus oli ka Ivanhoe. Nemad aga ei teadnud, et Ivanhoe oli sealsamas. Gurth (Cedricu teener) nägi, kuidas nad minema viidi. Gurth rääkis Locksley Robinile loo ära  ja siis Robin kogus oma armee kokku ja nad läksid nendega sõtta.

Bois-Guilbert huvitus Rebeccast. Tehti plaan, kuidas saada paari inimest tagasi. Gurth läks lossi ja vahetas Cedricuga riided ja Cedric sai tagasi minna oma rahva juurde. Nad hakkasid kõik seal sõdima ja siis see loss läks põlema. Lossist pääsesid kõik välja. Maurice de Bracy anti Mustale Rüütlile vangiks. Rebbeccat süüdistati, et ta olevat nõid, sest ta aitas Ivanhoed, kui see lamas lossis haigelt.

Toimus ka viimane võistlus. Seal võitlesid Ivanhoe ja Bois-Guilbert. Ivanhoe võitis sellegi, kuigi ta ei oleks tohtinud võidelda, sest ta polnud veel päris terve.

Ivanhoe ja Rowena armastasid teineteist ja nad abiellusid. Rebecca ja Isaac rändasid mööda Hispaaniat, kus Rebecca ravis haigeid. Mis puutub Ivanhoesse, siis tema teenis veel palju aastaid kuningas Richardi teenistuses endale kuulsust.