10 jalgpalli suurkuju

Ferenc Puskas

,,Tema nimi sobiks suurepäraselt igasse maailmakuulsate sportlaste edetabelisse – ta on väärt kõiki mõeldavaid ülivõrdeid.’’
                                      Billy Wright, Inglismaa koondise kapten 1953. a kohtumises Ungariga.

Nimi: Ferenc Puskas

Sündis: 2. aprill 1927

Rahvus: ungarlane

Ferenc Puskas jääb alati üheks kõigi aegade parimaks jalgpalluriks legendaarse Ungari imemeeskonna sümbolina, kes valitses Euroopa jalgpallitandril 1950. aastail ning jääb ilmselt igavesti maailma parimaks klubiks, kes ei ole iialgi võitnud MM-tiitlit.

Puskase isa tegutses kõigepealt mängija ja hiljem treenerina kohalikus jalgpalliklubis Kispest. Ferenc oli juba 16-aastaselt vasakul tiival kindel ründetugi, kes kohutas vastaste väravavahte hirmsate pealelöökidega. Paremat jalga kasutas ta üliharva, ent see-eest oli tal vasak nii võimas, et paremale jätkus väga vähe rakendust.

18-aastaselt kuulus Puskas juba Ungari rahvuskoondisesse. Osalt tingisid just tema hiilgavad oskused otsuse moodustada Kispesti meeskonnast uus armeespordiklubi nimega Honved, mis varustas ühtlasi mängijatega rahvuskoondist.

Nelja aasta vältel purustas Ungari koondis, mille põhituumiku moodustasid väravavaht Gyula Grosics, parempoolkaitsja Jozsef Boznik ning ründekolmik koosseisus Sandor Kocsic, Nandor Hidegkuti ja Puskas, kõik oma vastased. Kasutusele võeti ka uus taktikaline lähenemine: edurivimehed Kocsic ja Puskas moodustasid põhilise ründepaari, Hidegkuti aga määrati revolutsiooniliseks ründavaks poolkaitsjaks. Ungari võitis OM-i 1952 ja tegi lõpu seni inglaste seni püsinud võitmatu staatusele Mandri-Euroopas, alistades Inglismaa koondise Wembley staadionil sensatsioonilise skooriga 6:3.

Järgmise aasta algul nahutas Ungari jälle Inglismaad, seekord Budapestis tulemusega 7:1. Pole ime, et MM-il 1954 Šveitsis kujutas Ungari koondis endast kindlat favoriiti. Paraku tegi olukorra keeruliseks Puskas ise, kes oli varasema vooru kohtumises Saksamaa LV-ga vigastada saanud ning tuli finaalieelset treeningut longates pealt vaatama – seejuures oli Ungari finaalivastaseks jälle Saksamaa. Puskas uskus, et tema võitmatu vasak jalg suudab valu välja kannatada, ja otsustas kaasa mängida, võttes seega jalgpalliajaloos suurima riski. Juba 12 minutil näis risk end ära tasuvat, ungarlased juhtisid skooriga 2:0. Ometi lõpuks kaotati sakslastele skooriga 2:3 – nõnda lõppes ungarlaste ülemvõim Euroopas just matšiga, milles oleks seda kõige enam vaja läinud.

Hispaania röst

Puskas naasis uuesti MM-finaalturniirile alles 8 aastat hiljem. 1962 Tšiilis teenis tema võimas vasak Hispaania koondise huve, sest vahepealsel perioodil oli Puskas põgenenud Läände ja astunud Real Madridi koosseisu. Honved oli 1956. a Ungari revolutsiooni puhkedes viibinud parajasti võõrsil ning Puskas koos mõnede meeskonnakaaslastega otsustas sinna jäädagi. Puskas üritas sõlmida lepingut mitme Itaalia klubiga, kuid nood pidasid teda juba liiga vanaks. Itaallaste eksimust rõhutas see, kui Puskas alustas Real Madridis täiesti uut karjääri, mis jättis varju isegi tema varajased võimed.

Puskas oli neljal aastal Hispaania liiga resultatiivseim mängija ning Real Madridis tegi ta argentiinlasest kesktormaja Alfredo Di Stefanoga nii tõhusat koostööd, millist jalgpalliajalugu harva näinud. Tõelise täiuseni jõudis nende võitluspaar kuulsal õhtul, kui Madrid purustas Meistrite Liiga karikafinaalis Hampdeni staadionil rekordilise 135 000 vaataja silme all Frankfrudi Eintrachti vastupanu lõpptulemusega 7:3.

Di Stefano lõi selles mängus kolm – ja Puskas neli väravat. Hispaania vutifännid olid ungarlasest vasikavaimustuses. Ungaris armeeklubi Honvedi meeskonnas kutsuti Puskast Galopeerivaks Majoriks, Hispaanias anti talle aga nimeks Canoncito (kahurikene). 1966 jättis Puskas lõplikult profikarjääriga hüvasti. Tema tulevik oli kindlustatud tänu ärilistele investeeringutele, sealhulgas Madridi lähedal asuvasse vorstivabrikusse. Ta proovis kätt treeneriametis, kuid suurema eduta – ainsaks erandiks hooaeg 1970/1971, kui ta viis Ateena Panathinaikose Meistrite karika finaali.

Aastate möödudes õnnestus tal ka külastada ka kodumaad Ungarit, kus teda võeti vastu jälle kui rahvuskangelast. Mis seal imestada – palju siis on jalgpallureid, kes jõuavad oma rahvuskoondise eest lüüa 84 kohtumises 83 väravat.

Väljavõte karjäärist

1927 2. aprillil sünid Budepestis Ferenc Puskas

1943 tegi jalgpallidebüüdi isa kunagises koduklubis Kispest

1945 pidas oma esimese maavõistluse Ungari koondises Austria vastu

1948 siirdus kogu Kispesti meeskonnaga uude armeespordiklubisse nimega Honved ja lõi ungari meistrivõistlustel rekordilised 50 väravat

1952 viis ungarlased Helsingi olümpiaturniiril finaalvõidule Jugoslaavia üle

1953 pälvis koha jalgpalliajaloos, innustades ungarlasi Wembley staadionil 6:3 võidule inglaste üle

1954 läks vigastusest hoolimata riski peale välja ja osales MM-finaalmatšis, kus Ungari kaotas Saksamaa LV-le 2:3 – see oli ungarlastele esimene kaotus üle nelja aasta.

1956 pages Ungari revolutsiooni puhkedes Lääne-Euroopasse, kui Honved viigistas Meistrite karika kohtumises Bilbaoga

1958 sõlmis endise Honvedi peatreeneriga Emil Oestreicheriga lepingu liitumiseks Real Madridiga

1960 lõi Madridi eest neli väravat kuulsas 7:3 tulemusega lõppenud Meistrite karika finaalis Frankfurdi Eintrachtiga

1962 osales MM-i finaalturniiril Tšiilis, seekord aga Hispaania koondise ridades

1966 taandus tippspordist ja hakkas pidama kohtunikuametit

1971 saavutas oma parima tulemuse treenerina, viies Ateena Panathinaikose Meistrite karika finaali, kus aga kaotati 0:2 Ajaxile

1993 määrati lühikeseks ajaks Ungari koondise mänedžeriks 1994. a MM-i valikturniiril

Kasutatud kirjandus: Täielik jalgpalli entsüklopeedia lk 121