KAS VEEKOGUD MÕJUTAVAD ILMA?

     Päike soojendab maapinda ja vett. Mida soojemad need on, seda soojem on ka õhk nende kohal.
    Kuna vesi soojeneb ja jahtub aeglasemalt kui maapind ja õhk, muutub õhutemperatuur veekogu kohal aeglasemalt kui maismaa kohal. Veekogude ääres ei ole nii järske temperatuurimuutusi kui sisemaal.  

     Vesi soojeneb ja jahtub aeglasemalt kui maapind ja õhk.

    
     KEVADEL
vabaneb meri jääst ja maapind lumest. Vesi meres on külm. Ka maapind on külm. Päike soojendab nii vett kui ka maapinda. Vesi soojeneb aeglasemalt kui maapind. Sellepärast on õhk mere kohal jahedam kui maismaa kohal.
     Kevadel on mere ääres jahedam kui sisemaal. Tuul kannab mere kohalt jahedat õhku rannikule.
   
     SÜGISEL
jahtub maapind kiiremini kui meri. Maapinna kohal on õhk jahedam kui mere kohal. Kui merele tekib jää, vabaneb vee jäätumise tõttu soojust. Ka siis on õhk mere kohal soojem kui maismaal.
     Sügisel on mere ääres soojem kui sisemaal. Tuul kannab mere kohalt soojemat õhku rannikule.
    
     Ilma mõjutab ka õhus olev veeaur. Tuuled toovad ookeanidelt niisket õhku maismaa kohale. Õhk jahtub ja tekivad pilved ning sademed. Kui tekivad udu ja pilved, vabaneb soojust.
   
     Veeauru sisaldav õhk ei jahtu nii palju kui kuiv õhk.
     Vee aurumise ja pilvede tekkimise ning vee aeglase soojenemise ja jahtumise tõttu ei ole maakeral järske temperatuurimuutusi.

ILM  EESTIS

     Kõige enam mõjutavad Eesti kliimat Atlandi ookean ja Läänemeri.
     Nende kohal kujunevad talvel soojad ja niisked, suvel jahedad ja niisked merelised õhumassid. Õhumassid liiguvad tuulega.

     TUULED puhuvad Eestis peamiselt läänest ja edelast.
     Talvel toovad tuuled endaga merelt kaasa sula, pilves ilma, vihma ja lumelörtsi.
     Suvel toovad tuuled endaga merelt kaasa niisket, tuulist ja jahedat ilma.
     Kõige tugevamad tuuled puhuvad Eestis novembrist jaanuarini. Rannikul ja saartel on tuule kiirus palju suurem kui sisemaal.
     SADEMEID on Eestis  aastas keskmiselt 500-700 mm. Kõige sademeterikkam on august. Kõige vähem sajab rannikul ja kõige rohkem kõrgustikel.


     TALVEL
avaldab meri tugevat soojendavat mõju. Rannikualade ja saarte õhutemperatuur on tunduvalt kõrgem kui sisemaal. Läänemeri pehmendab rannikualade kliimat umbes 50 km ulatuses.

     SUVEL
hakkab temperatuur tõusma rannikult sisemaa suunas. Suve keskpaigaks on temperatuurid Eestis ühtlustunud.
Võrdle Eesti ilma sisemaal ja saartel kevadel, suvel, sügisel ja talvel. Millal on erinevused kõige suuremad ja millal kõige väiksemad? Kanna oma töö tulemused kaardile.