Maa teekond ümber päikese

Kui Maa telg oleks risti Päikese kiirte suhtes, kestaks nii päev kui ka öö kaksteist tundi muutuseta läbi aasta. Kuid Maa telg asub orbiidi tasapinna suhtes nurga all. Niisugune Maa asend põhjustabki aastaaegade – kevade, suve, sügise ja talve esinemise.

Ajal, mil põhjapoolkera on pööratud Päikese poole, jääb lõunapoolus varju. Sel ajal teevad kohad, mis asuvad põhjapooluse lähedal, 24-tunnise täispöörde päikesepaistel. Neil aladel valitseb siis pidev polaaröö. Ajal, mil põhjapoolus on valgustatud Päikesest, saab põhjapoolkera Päikeselt valgust ja soojust hoopis rohkem kui lõunapoolkera. Siis valitseb kogu põhjapoolkeral suvi, lõunapoolkeral aga talv. Ekvaatorist põhja pool on siis kõikjal päev pikem kui öö, kuna ekvaatorist lõuna pool on öö igal pool pikem kui päev. Ainult ekvaatoril on sel ajal päev ja öö ühepikkused. Kuus kuud hiljem, kui Maa on sooritanud poole oma teekonnast ümber Päikese, muutuvad tingimused aga otse vastupidiseks. Nüüd ei valgusta Päike enam põhjapooluse ümbrust ning kogu põhjapoolkera saab Päikeselt valgust ja soojust vähem kui lõunapoolkera. Nüüd on põhjapoolkeral talv ja lõunapoolkeral suvi.

Copy of aajad.jpg (24312 bytes)

Vahepealsetes asendites, märtsis ja septembris, s.o. kevadel ning sügisel, ei ole Maa telg enam kaldu Päikese kiirte suhtes, kuigi ta on endiselt kaldu orbiidi tasapinna suhtes. 21. Märtsil ja 23. Septembril on päeva ja öö kestus võrdselt kaksteist tundi kogu maakeral. Ekvaatoril on Päike keskpäeval seniidis märtsis ja septembris.

1. Missugune aastaaeg on Austraalias, kui Euroopas on suvi?

.....................................................................................................................
2. Missugune aastaaeg on Euroopas, kui Austraalias on sügis?

.....................................................................................................................
3. Missugusel aastaajal asub meil Päike keskpäeval kõige kõrgemal, millal kõige

madalamal?....................................................................................................
4. Mis on aastaaegade tekkimise põhjuseks?

......................................................................................................................