Kohalikud tuuled

Peale püsivalt ühes suunas puhuvate tuulte on kliima kujunemisel olulised ka nn. kohalikud tuuled. Neid on kahte tüüpi: perioodilised, mis teatud ajavahemikus puhuvad ühes suunas ja siis vastupidi, nagu näiteks mussoonid, briisid jt. Teised tuuled on need, mille esinemine ei ole seotud kindla ajaga, näiteks erinevad langevad tuuled - föön, bora, tromb jt.
Mussoonide suund oleneb aastaaegadest. Eriti suurte mandrite rannikualadel võib tähele panna tuuli, mis puhuvad suvel merelt maale, talvel aga maalt merele. Eri kohtades võivad mussooni põhjustada erinevad asjaolud. Üheks põhjuseks on aga, et suvel soojeneb maismaa ookeanist rohkem ja kujuneb madal õhurõhk, ookeani kohal aga kõrgem õhurõhk. Selle tagajärjel puhubki tuul alumistes kihtides merelt maale. Talvel on nähtus vastupidine, sest maismaa jahtub kiiremini kui veekogu. Mussoonidel on suur tähtsus ka põllumajandusele. Suvemussoonide hilinemine võib kutsuda esile ikaldusi. Kui vihmad on väga tugevad, tekivad võimsad üleujutused ja selle tagajärjel võib hukkuda sadu inimesi.

1. Märgi juurde, milline on suvemussoon ja milline talvemussoon.
2. Millistes piirkondades esinevad mussoonid? Leia need piirkonnad kaardilt.
....................................................................................................................................

Briiside tekitajaks on ööpäevase temperatuuriga seotud õhurõhu muutumine maismaal ja merel. Päeval soojeneb maismaa kohal õhk tunduvalt rohkem kui merel ja tõuseb üles. Selle üles tõusnud õhu asemele tuleb merelt külmem õhk, seega puhub tuul päeval merelt maismaale. Öösel on nähtus vastupidine. Maismaa jahtub merest kiiremini ja tema kohal asuv õhk muutub  mere kohal asuvast õhust külmemaks. Tuul hakkab puhuma maalt merele. Hommikul ja päikeseloojangul saavutatakse mõneks ajaks tasakaal ja tuul vaibub. Briisid võivad tungida kuni 40 km kaugusele sisemaale, samuti võivad need esineda ka suurte järvede rannikul.

3. Kirjuta juurde, milline  neist on päevabriis ja milline ööbriis.
4. Uuri, millised tuuled on föön, bora, mistral?