Ekvatoriaalne kliimavööde

Ekvatoriaalne kliimavööde asub, nagu nimigi ütleb, ekvaatorilähedastel aladel. Aasta läbi valitseb ekvatoriaalne õhumass, mis kujuneb passaatide poolt kaasa toodud õhust. Kuna päike asub kõrgel horisondil ja valitsevad tõusvad õhuvoolud,  püsib aasta läbi kõrge temperatuur ja sajab väga palju.

Aasta keskmise temperatuuri kõikumine on väike, mõned kraadid alla 30º C. Keskmiselt on sademeid aastas 1500-2000 mm, õhk on pidevalt palav ja väga niiske. Samuti muutub väga vähe kuu keskmine temperatuur ja sademete hulk.

Leia kaardilt, kus esineb ekvatoriaalne kliima!

Copy of Devator.jpg (38928 bytes)

Copy of pvihmam.jpg (160390 bytes)

Vihmamets

Ekvatoriaalne kliima esineb Amazonase madalikul Lõuna-Ameerikas, Kesk- ja Lääne- Aafrikas (Guinea lahe rannik ja Kongo jõgikond), Indo-Hiina poolsaare läänerannik, Malaka poolsaar, Austraalia põhjarannik ja Okeaania. Samuti Kesk- Ameerikas, Hindustani poolsaare läänerannik.

Hommikuti on harilikult selge ilm. Päeval, kui päike soojendab  maapinda tugevalt,  tõuseb niiskusest küllastunud õhk ülespoole. Pärast keskpäeva algab paduvihm, millega tavaliselt kaasneb äike. Õhtuks on ilm jälle ilus ja selge. Nii toimub see peaaegu iga päev aastast aastasse.   Ekvatoriaalses vöötmes on eriti soodsad tingimused taimede ja loomade elutegevuseks, inimesele on sealsed elutingimused ebatervislikud.
Valdavalt on levinud troopiline vihmamets. Taimkattes domineerivad kõrged siledatüvelised puud (kuni 60 m).
Copy of plvihma.jpg (64115 bytes)