ASJADE MAAILM SU ÜMBER
SIRJE PARVE,
sisearhitekt

Eesti keeles on huvitav sõna-näotu. Tähendusse süvenemata samastatakse see inetuga. Mis annab kodule näo? Isegi raskel defitsiidiajal oli igal kodul oma nägu. Elati ühenäolistes suurtes majades, kus ühesugustes korterites oli ühesugune ainuvõimalik mööbel. Nagu kuulsas õudusloos mustast-mustast linnast, tänavast, majast ja musta-musta mehega toast. Igal kodul oli siis ja on praegugi oma nägu. Mõnel rohkem korras, jõukas, ilus, stiilne, omanäoline-teisel vähem.

Näo annavad kodule väikesed asjad, detailid-lambid, pildid, skulptuurid, kollektsioonid, töö- ja huviala väljendav nähtamatu õhustik.
Aksessuaaride lõputu valik suureneb pere kasvades. Just need lisandid annavad igale ruumile individuaalsuse ja omapära. Nende valik kajastab igaühe maitset, huvisid, moe- ja disainitundlikkust.

Kunstiloolased ja disainerid kirjutavad hoiatavaid artikleid eklektikast, kit'sist, amerikaniseerumisest. Kaubamajad ja poed pakuvad kõike igale maitsele, seriaalid talutavad vaatajad ameerikaliku kit'si juurde. Siit loogiline küsimus: kuidas valida kodule nägu andvaid lisandeid? Sellele pole kerge vastata.

Mingit kindlat otstarvet täitvate esemete-lampide, kellade, tuhatooside, nõude, lillevaaside, põrandaharjade, peeglite, käterättide-valiku teeb tavaliselt üks inimene, perenaine. Valitseb ühe inimese maitse. Raamatuid ja ajakirju ostavad kõik. Ja tavaliselt ei valita neid välimuse järgi. Suveniirid,
maalid, skulptuurid, kollektsioonid, lilled moodustavad ebafunktsionaalse dekoratiivse maailma. Kõik see kokku moodustab uskumatult ainulaadse ühe pere kodu. Kollektsioone, kunsti, mööblit päritakse ja pärandatakse. Hobid ja harjumused lähevad isalt pojale, vanaemalt lapselapsele. Tänapäeva kodu
tunnistab kindlalt ainult üht reeglit: me elame koos nende asjadega, mida me enda ümber näha tahame. Kodu keeruline asjademaailm tekib justkui iseenesest. Iga kodu on paratamatult vähem või rohkem eklektiline. Igal pereliikmel on oma tähtsad armsad ja erilised asjad.

Raamatud on ruumi kaunistajad ainult siis, kui neid kasutatakse teadlikult dekoreerimiseks või on
neid ruumis suuremal hulgal. Neist esimese võimaluse puhul võime muiata, aga kujunduslik tulemus on
üks ja sama. Puhtdekoratiivsed raamaturead annavad nende omanikule ja ruumile ühtmoodi
soliidsuse-sügavalt intellektuaalse iseloomustuse nagu tõsise huviga soetatud raamatudki. Maailmas dekoreeritakse ruume ka raamatumulaa'sidega. Sellist butafooriat kasutatakse rohkem Ameerikas,
harva Euroopas.

Suurem osa raamatuid on riiulis. Nii on käepärane. Suure hulga raamatute seast õige leidmine on probleem, mis sunnib raamatuid süstematiseerima.
Ka kodu-raamatukogus on otstarbekas panna raamatud gruppidesse. Neid võib jagada köidete järgi või ka värvide järgi-et oleks kergem vajalikku köidet leida. Ei ole mõtet raamatutest suurt kujundusprobleemi teha. Raamaturiiulid mõjuvad terviklikult ja dekoratiivselt niikuinii. Raamatute loodud õhkkond on
iselaadne.

Ajakirjad on tavaliselt ajutised ruumiaksessuaarid. Nende hoidmiseks on disainitud mitmesuguseid hoidjaid, klaasplastist, metallist või puust. Aga kogutakse ka ajakirju. Eriti armastatakse säilitada soliidseid eriala-ajakirju.
Moest, disainist, geograafiast, kirjandusest või kunstist. Ajakirjade aastakäikude kaupa hoidmiseks on kontoritarvete poodides mitut värvi ja erineva mahutavusega ümbriskassetid. Ajakirju ka köidetakse.

Kollektsioonist tuleks teha korteri või maja kaunistuse meeleolukas osa, kui teil on kollektsioneerimishuvi. Kodu saab huvitava, atraktiivse ja ainulaadse näo. Iga kogu on põnev iseenesest, ent katsuge oma elamine nii korraldada, et saaksite ise kollektsioonist naudingu, külalised aga elamuse.

Kogu ei tohi muutuda pereliikmetele koormavaks. Korraldage väljapanek ühes ruumis, pigem koondage kui hajutage seda. Kogutakse taldrikuid, vanu jalanõusid, maske, vaase, vappe, lampe, karpe ja purgikesi. Olgu kogumisobjekt mistahes, ruumiosa, kus seda näidatakse, on alati põnev. Kujundage sellest kodukujunduse nael.

Kindlasti vajab kollektsioon erilist valgustust. Saadaval on suur valik suunatavaid halogeenvalgusteid, mis ise on nii väikesed, et ekspositsiooni ei sega. Kollektsioon aga saab valguse abil vajaliku rõhu.

On hulgaliselt võimalusi, kuidas kollektsioone eksponeerida.  Väikestest esemetest koosneva kogu võib mahutada pildiraami sametiga kaetud alusele. Pildile suunata valgus.   Eriti õrnade ja habraste esemete näitamiseks võib kasuta peegelpindadega kaste või riiuleid. See rõhutab eseme haruldust ja õrnust.
Putukad või kaunid liblikad võib asetada selleks ekstra valmistatud  väikese laua klaasipinna alla laekasse. Klaasi alla tuleb seada ka valgustus.
just pisiesemed. Ent nii see on. Ega's asjata võrrelda mõnd eriti korras ja Küllap on raske harjuda mõttega, et kodust teevad kodu ja annavad talle näo stiilset kodu hotelli või ametiasutusega. Sõjaväeline kord ja steriilsus pole kodune. Seetõttu võtkem asja rahulikult: kodu on koht, kus elavad koos erinevad isiksused nendele kuuluvate asjadega. Neile meeldivad just need asjad. Koduse õdusa  eklektikaga võitlemine pole otstarbekas.

Pere ja Kodu, aprill, 19996