Laura Künnap, 10E

Hugo Treffneri Gümnasium

 

Villu Tamme

 

Esimest Villu Tamme luuletust nägin ma maal, vanaema juures vanu "Eesti Päevalehti" sirvides. Seal kõrval oli karikatuur temast endast ja õige lühike luulesalm. Ma lugesin seda kohe mitu korda järjest ja mõtlesin, et selle mehe luuletusi pean ma veel nägema. Enne tundsin ma teda kui punkarit, bändimeest, kitarristi, meediategelast, kuid mitte kunagi kui luuletajat. Rohkem on ta küll kirjutanud laulusõnu, kui luuletusi, kuid siiski on tal ilmunud luulekogud:

"Tuvi oli tihane" (Tallinn 1992, Tiritamm), mis sisaldas laulutekste Velikije Luki ja J.M.K.E. repertuaarist; "Sorlimeki plät" (Tartu 1998, Eesti Kostabi $elts,). 1982-87 oli Velikije Lukis, alates 1986-ndast aastast JMKEs.

Ise ütleb ta luuletamise kohta nii:" Mõnda mõtet on parem väljendada luules, teist aga lausesse kätketult. Vanasti olin konkreetsem, ütlesin otse välja, mis arvasin, ka poliitikast... Viimasel ajal on poliitikast kõrini, olen muutunud sotsiaalsemaks. Uuel plaadil on sõnad tiba teistsugused, väldin otsest kritiseerimist. Samas on tekstid muutumas mõttetuiks. Kui kuulaja arvab, et ta sai loost aru, siis ta eksib. Kirjutan rohkem tellimise peale. Keegi palub ja ma kirjutan. Kuna ma olen väga häbelik, siis avaldan palju asju varjunimede all."

Villu Tamme on sündinud 1963-ndal aastal 2. novembril. Villu on käinud 42. keskkoolis ja ühe aasta ka tehnikakoolis. Enda sõnul koolis ta erilise välimusega silma ei paistnud, punkari stiil tuli pärast kooli, aga haaknõelu kästi koolis küll riiete küljest ära korjata.

Villu Tamme esimene bänd oli "TÜRAnn", millega ta esines aastail 1980-81.

Tema luuletused on kirjutatud vabas vormis, ta ei näe tingimata vaeva viiside otsimisega ja enamasti ei vali ka kõige viisakamaid sõnu. Tema luuletustest kõlab läbi vastumeelsus kunagise Vene võimu vastu ja kerge iroonia ja tögamine Eesti riigi korralduse, poliitika jm. kohta.

 

Kasutatud kirjandus:

Ajaleht "Postimees" artiklid
Ajaleht "Eesti Päevaleht" artiklid
Ajaleht "Eesti Ekspress" artiklid
J.M.K.E ametlik kodulehekülg
erinevad interneti leheküljed