Andrus Ansip

Elulugu

Andrus Ansip on sündinud 1. oktoobril 1956 Tartus. 1963. aastal asus ta õppima Tartu 5. Keskkoolis, mille ta lõpetas 1974 aastal. Edasi läks ta õppima Tartu Riiklikusse Ülikooli orgaanilist keemiat.

Oma kursuse lõpetas ta 1979 ning asus seejärel tööle samas ülikoolis keemia kateedri vaneminsenerina. Seal töötades osales ta röntgenkontrastaine ja taimekaitsevahendite väljatöötamises. 1981 aastal lahkus ta töölt astudes Balti laevastikku sõjateenistusse.

Tulles teenistusest 1983 aastal tagasi läks ta tööle Tartu Riiklikusse Ülikooli Üld- ja Molekulaarpatoloogia Instituuti koronaar- ja kardiokirurgia sektori röntgenkontrastainete labori vaneminseneriks. 1986 aastal asus ta tööle järgmisse kohta EKP Tartu rajoonikomiteesse tööstusosakonda instruktori ning orgosakonna juhatajana. Seal töötas ta kaks aastat.

1987–1989 täiendas ta ennast Eesti Põllumajanduse Ülikkolis agronoomia erialal.Pärast seda töötas ta neli aastat ÜE Estkompeximi Tartu osakonna juhatajana. 1992 õppis ta Yorki Ülikool Torontos ärijuhtimist. Sealt lahkus ta 1993 aastal ning asus seejärel tööle AS Rondami juhatuse esimehe ja tegevdirektorina, kus ta töötas kuni 1994 aastani. Samal ajal oli ta Rahvapanga nõukogu liige. Alates 1994 aastast töötas ta Sotsiaalpanga Tartu haru direktorina ning oli Põhja-Eesti panga Tartu osakonna juhataja asetäitja. Alates samast aastast oli ta ka AS Tartu Raadio nõukogu esimees ja Tartu Kommertspanga pankrotihaldur. 1994 aastal liitus Andrus Ansip Reformierakonnaga.

1995-1996 oli ta Suurerastamise Investeerimisfondi fondihalduri Fondijuhtide ASi juhatuse esimees. Ning samal ajal veel Livoonia Erastamise Investeerimisfondi nõukogu esimees. 1998 valiti ta Tartu linnapeaks ning 2004 aastal sai ta Eesti majandus-ja kommunikatsiooniministriks. 1999 valiti ta Linnade Liidu esimeheks. 2000. aastal osales ta Briti Nõukogu koolitusel Brüsselis, Dublinis ja Edinburghis. 2004 aastal sai ta Reformierakonna esimeheks Siim Kallase lahkumise tõttu.

2005 aastal sai ta Eesti Vabariigi peaministriks, mis on kahtlemata tema karjääri tipphetk.

Pere

Andrus Ansip abiellus Anuga,kellega nad ülikooli esimesel kursusel tuttavaks said. Hetkel töötab tema naine meditsiiniliste uuringute firmas Quintiles OÜ ja Elite erakliinikus. Nende peres on kolm tütart: Reet (sündinud 1977) on residentuuris Tartu Ülikooli Kliinikumis ja töötab hambaarstina; Tiina (1981) on ajakirjanik; Liisa (1997) läks sellel aastal esimesse klassi. Ansipid on juba vanavanemad.

Hobid

Andrus Ansip tegeleb aktiivselt rattasõiduga. 1996 aasta aprillis juhtus tal ränk õnnetus ( ta põrkas kokku autoga) , mille tagajärjel tehti talle 11 tundi kestnud operatsioon. Ta oli kolm kuud voodihaige ning tema täielik taastumine võttis aega 14 kuud.

Ansip linnapeana

1998 valiti Ansip 8799 tartlase poolt linnapeaks. Tema arust pidi Tartu arenema.Ta arvas, et Tartu ettevõtjatele on suur väljakutse pakkuda tooteid ja teenuseid, mis oleks konkurentsivõimelised mitte ainult Tartus ja Eestis, vaid kogu maailmas. Edukaid näiteid oli tal küllaga leida: Ilves, Tarkon, Regio, Tarmetec, kui võtta esimesed meeldetulevad. Nende edu on taganud pidev tootmise arendamine ja innovaatiliste lahenduste kasutamine. Aura keskuses on Pihkva ja Peterburi turistid täiesti iga-päevased külalised. Ka Wilde pubi ja Püssirohukelder on üle-eestilised ja laiemaltki tuntud kaubamärgid, kuigi tegu on lokaalsete ettevõtmistega.
Ühenduse küsimus välismaa-ilmaga muutub aina kriitilisemaks nii ettevõtluse kui ülikoolide seisukohalt. Regulaarne lennuühendus Helsingi või mõne muu suure sõlmlennujaamaga peab lähiaastatel käivituma. Vähemalt sama oluline on Tartu–Tallinna kiirtee ehituse jätkumine. Ettevõtluse arengule on olulised niisugused tegurid nagu turvaline linnakeskkond ning head koolid. Kutsekoolide ühendamise tulemusel sündinud Tartu Kutsehariduskeskus hakkab andma senisest märksa paremat ametialast koolitust noortele, samuti korraldama ümber- ja täiendõpet. Headest töökätest on juba täna põletav puudus. Raadile, Raatuse tänava otsa tahtis ta ehitada Tartu suurhalli. Hetkel valitses sellel endise N.Liidu sõjaväe alal vaikus ja laiutavad varemed, kuid peagi saab see maa linna omaks. Alustatud on detailplaneeringut, järgneb projekteerimine ja ehitamine.Tartus on juba aastaid pensionäridele bussisõit tasuta, samuti saavad seeniorid soodsalt ujuda Aura keskuses ja leilitada Anne saunas, külastada kontserte ja teatrietendusi. Lähitulevikus muudame linnamuuseumi külastamise pensionäridele piletivabaks.

2003. aastal umbusaldati Ansipit, kuid see kukkus läbi. Teda süüdistati Tartu linnale hiigelkahju tekitamises. Pärast tuli välja, et hoopis umbusaldajad ise olid sellise teoga hakkama saanud.

Ansip Reformierakonnas

1994. aastal liitus Ansip Reformierakonnaga. Kuni 2003 aastani oli ta tavaliige,kuid siis sai ta erakonna aseesimeheks.2004 valiti Ansip Kallase lahkumise tõttu erakonna esimeheks. Ta oli lisatud Europarlamendi valimisnimekirja, kuid sinna ta ei saanud. Kuigi ta oli nimekirja kirjutamise sisehääletusel teisel kohal Toomas Savi järel.

25.04.2004 esines Ansip Reformierakonna üldkogul sõnavõtuga, kus rõhutas, et investeeringuteta teadus- ja arendustegevusse ning haridusse pole eestlastel tulevikku ei riigi ega rahvana. “Sellised investeeringud ei anna kiiret efekti ning nende tasuvuse aeg on pikk,” nentis Ansip. “Kuid neid investeeringuid tegemata pole meil tulevikku ei riigi ega rahvana. Ühiskonna edasiliikumise alus on kodanike hea haridus.”Ansip märkis, et haridus on Reformierakonna sotsiaalne prioriteet. “Haridusse ja teadusesse tuleb senisest tunduvalt enam meelitada erakapitali, kuid haridus jääb avaliku sektori kohustuseks ning riik ei tohi ka tulevikus selle kohustuse täitmisest distantseeruda,” ütles Ansip.
Erakonna esimene aseesimees nentis oma kõnes veel, et tööjõud on Eestis maksustatud märgatavalt kõrgemalt kui Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Iirimaal või Austraalias. “Üksikisiku tulumaksumäära vähendamine pole mingi toretsemine, see on hädavajalik samm konkurentsis püsimiseks, ” märkis Ansip.

Ansip ministrina

13. september 2004 nimetati Andrus Ansip Meelis Atoneni asemel majandus- ja kommunikatsiooniministriks. Atonen koondati praamijama tõttu. Pärast Atoneni valitud Andrus Ansip oli seisukohal, et riigile kahjulikel tingimustel pole lepingut Saaremaa Laevakompaniiga võimalik sõlmida. Ministriks saades tuli Ansipil Tartust Tallinnasse kolida ning seetõttu pidi ta esimesed kaks kuud tütre juures elama (korterit polnud), hiljem õnnestus Ansipil osta oma korter. Tema naine ja tütred jäid elama Tartusse Tammelinnas asuvasse majja.

Peaministriks saamine

Aprilli keskel, pärast Partsi umbusaldamist, sõlmisid Keskerakond, Rahvaliit ning Reformierakond valitsusleppe ning samal päeval andis vabariigi president Arnold Rüütel Ansipile loa valitsuse moodustamiseks. Seda koalitsiooni on nimetatud ka küüslaugu koalitsiooniks ning Ansipi Moskva tsirkuseks.

Andrus Ansipi juhitav valitsus on üheks oma prioriteediks seadnud Eesti vähekindlustatud elanikegruppide heaolu parandamise. Eelkõige peaksid valitsusleppest rõõmu tundma lastega pered ja pensionärid. Samal ajal kinnitab koalitsioonilepe, et Eesti välis- ja majanduspoliitilised prioriteedid jäävad paika. Vahetult uue valitsuse ametisse astumise järel läbi viidud küsitlus näitas, et valitsusevahetus jättis suure hulga Eesti inimesi täiesti ükskõikseks. Võimalik, et see viitab stabiilsele riigile, mille kodanikud iga päev poliitikast mõtlema ei pea. Samal ajal toetas Andrus Ansipi saamist peaministriks enamus küsitlusele vastanutest. Reformierakonna esimehe ees on väljakutse juhtida valitsust, mis tagab Eesti stabiilse arengu järgmiste korraliste valimisteni.

Arvamusi Ansipist

Aune Past:«Andrus on väga sümpaatne inimene. Ta on töökas ja enda suhtes nõudlik, see paneb ka tema kõrval olijad kabedamalt astuma. Andrus ei salli tühje sõnu ja teab alati, mida ta räägib. Tema artiklites ja avalikes esinemistes on alati üks rosin, mis muutub nädala lauseks.

Ütle mulle, kes on su pere, ja ma ütlen, kes oled sa ise. Anu Ansip on üks empaatiavõimelisemaid ja rõõmsameelsemaid tartlannasid. Mees, kelle naine on alati nii rõõmsatujuline, peab olema isiklikus elus hakkama saaja. Õppejõuna saan öelda vaid kiidusõnu ka pere ajakirjanikust tütre kohta.

Andrus ei tee midagi, et kellelegi mett moka peale määrida, ta on ehe nagu elus auster.

Andrus julgeb öelda: mina oskan seda teha, ma tahan seda teha ja ma võtan selle eest ka vastutuse.

Andrus on minu elus palju aega kokku hoidnud õpetusega, et ära niisama nääguta, lõpeta see jama, mis sulle ei meeldi. Kui jõudu väheks jääb, otsi liitlasi, õpi ja kogu rammu, aga ära niisama tühja vingu.»

Hannes Astok:«Andrus on väga tõhus juht, samas äärmiselt lahe persoon. Ta suhtleb inimestega vabalt, aga isiklikult ei tunne teda paljud.

Aktsepteerib ta ikka omasuguseid kõvasid tüüpe. Ja kõvadus peab olema sisuline, mitte blufitud. Igasugused õhumüüjad ja luhvtivennad tunneb ta saja meetri kauguselt ära ja vajadusel viskab nad aknast välja koos raamidega.

Andrusel on suur hundikoera-laadne koer Robi, kes külaliste peale meeletult lõugab. Esimene tervitus Andruse juurde minnes on alati: «Robi, kurinahk, jää vait!»

Andrus on pidudel esimene tantsulõvi ja alati nõus kaasa lööma lustlikes näitemängudes. Kui on stiilipidu, ei pelga ta selga tõmmata vajalikku kostüümi, kujutagu see siis siga või kolhoosnikku. Tuntud on lugu sellest, kuidas me linnavalitsuse jõulupeole minnes kutset korralikult ei lugenud. Välja oli kuulutatud maskiball, aga meie mäletasime kutset karnevalile. Tulemus: Andrus sea kostüümis, Margus Hanson ja mina olime konnad, Anto Ili hundina. Kõik teised ilusti ülikondades, pikkades kleitides ja ilusate maskidega! Ega siis midagi, võtsime hoiaku, et olemegi plaaninud kolleegidele tola teha, ja mängisime selle lõpuni välja.

Äärmiselt muljetavaldav on Andruse hoolitsev suhtumine oma perekonda. Kõrgetes ametites töösse uppununa on lihtne kaotada side oma lastega. Andrus on suutnud hoida tihedat suhtlemist oma armastusväärsete tütardega. Ma usun, et praeguses ametis häirib teda kõige rohkem pidev eemalviibimine perekonnast.»

Neinar Seli: «Andrus on väga põhjalik. Tal ei jää ükski nüanss kahe silma vahele. Ta teeb kõik teemad endale alati selgeks ja on siis oma arvamuse eest lõpuni väljas. Tal on buldogi haare. Negatiivset omadused tulevad sellest samast põhjalikkusest. Järeleandlikkust on tal võib-olla vähe. Temast võib jääda mulje, et ta ei arvesta teistega. Aga ta on lihtsalt asja endale nii selgeks teinud, et ta on selles täiesti kindel.

Andrusel on hea sotsiaalne närv. Ta tabab ära, mis on õige ja mis vale.

Kindlasti muutis teda õnnetus. Kuus kuud ratastoolis, siis on ju aega elu üle järele mõelda. Enne ta näiteks poliitika vastu huvi ei tundnud. Noorema tütre sünniga tuli neil ka nagu uus elu.

Kui me koos istume, eks Anu vahel ütleb, et on sul seda kõike vaja? Aga Andrusel pole seni olnud ühtki tõsist tagasilööki, mis sunniks karussellilt maha astuma. Ja ühiskonna ootused tema suhtes on suured.»

Kasutatud kirjandus

 

http://rotary.tartu.ee/images/Liikmed_Members/Ansip_Andrus.jpg

http://www.valitsus.ee/peaminister/

Ajalehed