ESIMESED INIMESED

40 000-10 000 eKr

 

 

Esimesed inimeselaadsed olendid tekkisid juba mitme miljoni aasta eest, kuid meie otseste esivanemate ajalugu ulatub vaid 50 000 aasta taha.

 

Varaseimad hominiidid (inimeselaadsed olendid) olid australopiteegid. Nende luid on leitud Ida-Aafrikast. Nad käisid kahel jalal ja kasutasid lihtsaid kivitükkidest valmistatud tööriistu. Arvatavasti ei olnud nad sõna otseses mõttes inimesed, sest nende aju oli väga väike.

 

INIMESE EELLASED

Homo habilis („osav inimene“) ilmus umbes kahe miljoni aasta eest. Ta kasutas tööriistu juba oskuslikumalt ja elas kõrvuti viimaste australopiteekidega. Varastest inimestest oli kõige arenenum Homo erectus („püstine inimene“), kelle jälgi on leitud nii Aafrikast kui Aasiast. Nad õppisid tuld tegema, mis võimaldas sooja toitu valmistada, ning olid üpris liikuva eluviisiga.

 

NEANDERTALLASED

Umbes 200 000 aasta eest arenes Homo erectus’est Homo sapiens („tark inimene“). Samal ajal suutis veel üks inimlane – neandertallane – kohaneda viimase jääaja karmi kliimaga ja levis kogu Euroopas ning Lähis-Idas. Neandertallased kasutasid hulgaliselt lihtsaid tööriistu, kuid nende sõnavara oli piiratud. Nad ei suutnud aga püsima jääda – viimased teadaolevad neandertallased surid välja Hispaanias umbes 28 000 aasta eest.

 

KROMANJOONLASED

Tänapäeva inimeste otsesteks esivanemateks olid ilmselt kromanjoonlased – kütid-korilased, kes saabusid Euroopasse Lähis-Idast ja tõrjusid lõpuks neandertallased välja. Nad korjasid metsikult kasvavaid puuvilju, marju ja juurikaid ning pidasid jahti metsloomadele. Nad elasid lihtsates kodades ja koobastes. Umbes 40 000 aasta eest hakkasid nad sarnanema juba tänapäeva inimestega, kui nende mõttemaailm ja sõnavara avardus. Nad hakkasid tegelema kunstiga, mida võib näha Prantsusmaa, Hispaania ja Sahara kõrbe koobaste seintel. Nad valmistasid ehteid, pisikujukesi, riideid, lihtsaid kodasid, töö- ja jahiriistu.

KASUTATUD KIRJANDUS

*Õpilase ajalooentsüklopeedia

*D. Kindersley „Illustreeritud lasteentsüklopeedia“

* http://www.restena.lu/primaire/junglinster/Zeitschnur/Image3.gif