Jänes

 

·        Kui mitut liiki on looduses jäneseid?

 

 Jäneseid on Eestis kahte liiki: mets- ja põllujänesed.

 

·        Kas jänestel on palju rahvapäraseid nimesid?

 

 Jah, neid on tuhandeid. Näiteks valgejänest kutsutakse veel metsjäneseks, haavikuemandaks, lumejäneseks jne. Halljänest kutsutakse veel põllujäneseks ehk letuks.

 

·        Mis eristab metsajänest põllujänesest?

 

 Metsajänes on põllujänesest veidike väiksem ja elukoha poolest eelistab metsajänes metsa, sood ning võsa. Põllujänes on oma nime saanud elukoha järgi, talle meeldib elada enamasti avamaastikul.

 

·        Mis eristab jänest küülikust?

 

 Küülik on kodustatud jänes kes elab puuris. Jänest eristavad küülikust pikemad kõrvad, märksa pikemad tagajalad ja silmalaugude puudumine. Jänesed suudavad joosta kuni kuuekümne kilomeetrise tunnikiirusega, aga küülikud seda ei suuda, sest nad ei ole treenitud ja neil on lühemad jalad.

 

·        Kas Eesti jänestel on ka sugulasliike?

 

 Jah, jäneseliste seltsi kuuluvad veel küülikud, viiksjänesed ja Põhja- Ameerikas elav sooküülik.

 

·        Mis on jänestele iseloomulikud omadused?

 

 Jänestel on väga  väledad jalad, pikad kõrvad (mis hoiatavad teda, kuid ei kaitse), kaitsevärvus ja piisavalt palju ettevaatlikkust, et elada selles kurjas maailmas kuni kaheksa aastat. Jäneste lõikehambad võivad kasvada kuni kaheksa sentimeetrit pikaks. Jänestel on jalataldadel karvad, mis võimaldavad käia sügava lume peal ilma, et nad lumme sisse kukuksid.

 

·        Millal vahetavad jänesed karva?

 

 Iga aasta ühe korra, talve algul. Igal pool see nii ei ole. Iirimaal ei tule lumi maha ja jänesed ei lähe ka valgeks. Gröönimaal ei lähe jänesed tumedaks, sest mis sa ikka lumes tumeda kasukaga teed. Eestis lähevad jäneste kasukad heledaks ka siis, kui lund maha ei tulegi.

 

·        Kes on jänese vaenlased?

 

 Jänestel on palju vaenlasi. Põhilised vaenlased on kassikakk, kanakull, kotkas, rebane, hunt ja ilves.

 

·        Mida jänesed söövad?

 

 Suvel toituvad nad rohttaimedest. Sügisel söövad jänesed ka puude lehti. Talvel aga hoopis puude ja põõsaste oksi, koort ja võrseid. Kevadel ka puude pungi.

 

·        Millal saab jänes pojad ja millised nad sündides välja näevad?

 

 Jänes hakkab poegi sünnitama juba märtsikuus. Esimesele pesakonnale järgneb teine, teisele kolmas ja kolmandale vahel neljaski. Jänes sünnitab aastas üheksa kuni üksteist poega, igas pesakonnas kaks kuni kolm väikest jänesepoega. Jänesepojad sünnivad nägijatena ja karvadega ning on jooksuvõimelised juba esimesel elupäeval. Jänese piim on väga rammus ja pojad kasvavad kiiresti ning paari nädala vanuselt söövad nad juba rohtu.

 

·        Kas jänesed on rohkem öö- või päevaloomad?

 

 Jänesed on ööloomad ja tõepoolest väga liikuvad. Seetõttu jäävad nad kahjuks tihti autode alla.

 

·        Kasutatud kirjandus:

 

 ``ENEKE 2.köide´´

 ``Kohtumine loomadega´´

 ``Kuidas loomad käituvad?`´´

 ``Rebasetund´´