2. Seda juttu loe siis, kui sind dinosaurused huvitavad!

                     
      Brontosaurus         I.Akimuskin


     Brontosaurus tähendab sõnasõnalises tõlkes kõuesisalikku.
     Arvatakse, et kui brontosaurus aegamisi edasi rühkis, värises maa ta jalge all ning kostis otsekui kõuemürinat. Sellest see pikim ja raskeim sisalikest oma nime saigi. Ehkki tõelise äikesekõminaga polnud sel müral mingit pistmist.
     Nii hiiglaslikku looma pole elanud maismaal kogu maakera pika ajaloo vältel. Tõsi küll, vaal on brontosaurusest raskem, kuid ta elab meres. Aga merevesi muudab vaalade vägevad kered kergemaks, ujuvamaks, aidates neil hiiglastel vees hõlpsamini liikuda.
     Ka brontosaurus liikus enamasti madalas vees, mitte kuival maal. Neli lühikest, ehkki jämedat jalga, poleks hiiglase raskusele vastu pidanudki. Seetõttu oleskles brontosaurus tavaliselt kaelani soo-, järve- või jõevees. Et oma tohutut keret toita, pidi ta lakkamatult mäluma veetaimi. Ja isu oli tal oivaline.
     Selle imeeluka pikkus küündis kahekümne meetrini. Ta kaal - ligi nelikümmend tonni - võrdus peaaegu kümne elevandi omaga.
     Brontosauruse saba oli iseäranis pikk, kuid ometi kaelast lühem. Kael oli vaata et kerestki pikem. Vibaliku kaela lõpetas pea, milles peitus tibatilluke aju.
     Tänapäeval kutsutakse brontosaurust apatosauruseks.

kreeka keeles: bronte - kõu     sauros - sisalik

3.Moodusta liitsõnu ja mõtle nendega lauseid. Sõnad ja laused kirjuta vihikusse või paberile. MÕNI
ÜKS
TEINE
IGA
 

KORD