Missugune tunduks maailm, 
kui mõni meeleelunditest ei tööta?

     Terve inimese meeled töötavad kõik käsikäes. Sa tajud maailma 
kõigi meelte ühise töö tulemusena.
     Silmad näevad maasika värvi, keel tunneb magusat maitset ja nina
meeldivat lõhna.

     Kõik inimesed ei ole nii õnnelikud kui sina.
     Mõned sünnivad maailma pimedatena, teised ei kuule ega saa rääkida. Ometi suudavad nemadki maailmast rõõmu tunda, sest üks meeleelund täiendab teist. Siis peavad teised meeleelundid  rohkem pingutama.

                                            *   *   *   *   *   *   * 
 

      Toivo rääkis, et Teedu vanem vend käinud autojuhikursustel, aga juhiluba ikkagi ei olevat saanud. Arstlik komisjon ei lubavat autot juhtida. 
      "Miks siis niimoodi?"
     "Silmade pärast. Arstid ütlesid, et ta on värvipime ega tee vahet valgusfoori punase ja rohelise tule vahel. Ta võib sellepärast liiklusõnnetusi põhjustada. Mõtle, mis siis juhtuks, kui ühele fooridega ristmikule igast suunast kihutaksid värvipimedad autojuhid! Ema lasi igaks juhuks ka Teedu silmi kontrollida. Tuli välja, et tal on sama häda, mis vennalgi. Ja Teet tahtis kangesti vedurijuhiks saada!"
      "Mis parata. Värvipimedus on kaasasündinud pärilik viga. Seda ei saa välja ravida ega prillidega kõrvaldada. Poiste ja tüdrukute silmad on ehituselt ja talituselt ühesugused, kuid värvipimedust esineb poistel 15 korda sagedamini kui tüdrukutel. Igast sajast poisist on kaheksa värvipimedad. Tüdrukute hulgas leiab ühe värvipimeda kahesaja kohta," ütles Toivo onu, doktor Harri Jänes.