8. Valgusel on värvid.

Millest tuleb vikerkaar?

Vikerkaar tekib, kui valgus murdub õhus olevatelt veepiiskadelt. Erinevad valguslained murduvad piisa pinnal erinevalt ja valgus lahutub värvilisteks valgusribadeks - vikerkaareks.
a) Päikeselisel päeval võib pritsida pulverisaatorist õhku vett ja vaadata vikerkaart seljaga päikese poole ja näoga veepritsmete poole.

b) Vikerkaarevärve saab projekteerida seinale. Vala koogivormi või kandilisse sügavamasse klaasvõrmi vett ja kinnita peegel nurga all koogivormi otsaseina külge. Valgus peab langema peeglisse, siis saab seinale tekitada vikerkaare. Kasuta päikesevalgust!

c) Prisma abil võib näidata, kuidas valge valgus lahutub värvideks. Lase prismasse vaid üks peenike valguskiir läbi auguga paberi. Valguslained murduvad prismast läbi minnes erinevalt, sellepärast lahutub valge valgus erivärvilisteks valgusvöötideks.
Prisma või kolmest plastklaasist kokku kleebitud, savipalli sisse torgatud ja veega täidetud omavalmistatud prisma.

d) Kui vikerkaare tegemine sombuse ilma tõttu ei õnnestu, võib teha seebimulle ja vaadelda vikerkaarevärvide muutumist mulli pinnal.

Vaadata vikerkaarevärve seebimullidel.

Teha traadist suured silmused ja puhuda nendega seebimulle. Seebimullide puhumine väga suurte ja erikujuliste pulga otsa kinnitatud traatrõngaste seest, ka kõrtest läbi.
Seebimullide koostis: 500 ml sooja vett, 50 ml glütseriini, 50 ml vedelat nõudepesuvahendit.

Kunst: teeme värvilisi klaasvitraaze.

Aknad lasevad läbi kõiki päikesevalguse värvusi ja me näeme valget valgust.
Millist värvi valgust laseb läbi värviline klaas?

Värvilised filtrid lasevad läbi vaid kindla lainepikkusega (värvusega) valgust.

Täida vaatlustabel!
Missugust värvi paistab läbi punase (rohelise, kollase) klaasi: roheline, sinine, punane, laps, laud?
Kolme taskulambi ette siduda punane, sinine ja roheline tsellofaan. Pimedas lasta kolme taskulambi valgus seinale ühte kohta - peaks tulema valge valgus.
Käsitöö: Värviratta tegemine.