Veelinnud

      Veekogude kallastel elab mitmesuguseid linde.

      Kõrgel õhus tiirlevad kiljudes kajakad ja tiirud. Kiirete sööstudega haaravad nad veest hõbedasi kalamaime.
     Tiigi pinnal sõuavad väärikad luiged. Aeg-ajalt pistavad nad pead vee alla ning otsivad toiduks veetaimede juuri. Sealsamas ujuvad ka sinikael-pardid ja mitmesugused sukelpardid. Nemad toituvad pisikestest veeloomadest ja kalakestest.

Naerukajakas


Tiir

Kühmnokk-luik

Kurvits

Lauk

Tüll
     Kalda-äärses vees astuvad oma kõrgetel jalgadel kurvitsad. Pika nokaga on hea madalast veest toitu leida. Roostikus aga kõnnivad valge otsaesisega vesikanad ehk laugud ja kummalise häälega hüübid.

     Kui tahad hüübi häält järele teha, siis puhu limonaadipudelisse õhku!

      Partide ja luikede pesad on harilikult kaldaäärses roostikus. Seal on röövloomadel neid raske tülitada.
     Mõned kurvitsalised teevad pesa otse paljale rannaklibule rohutuustide vahele. Sellepärast peab kevadisel ajal liikuma rannal väga ettevaatlikult, et mitte linnupesi ära tallata.
     Vee-eluks on veelindudel isemoodi nokad ja jalad.

     Pildil näed sinikael-parti ja punajalg-tildrit .


Sinikael-part


Punajalg-tilder

1. Võrdle nende lindude nokkasid! ............................................................... .......................................................................................................................
2. Miks on neil veelindudel erinevad jalad? .................................................. .......................................................................................................................