7. Loe, kuidas käib kalapüük merel talveajal!

 

Kalurid talvel
                                                                                Uno Roomann

     Meri on kaetud valge jääga. Ainult lahvandused sillerdavad kevadpäikeses. Üksik kajakas lendab lahvanduse kohal, et mõnd veepinnale ujunud räimepoega napsata. Silmapiiril murrab jäälõhkuja kaubalaevale teed.
     Kus on kalurid?
     Väiksemad traallaevad on sadamais jäävangis.
     Suuremad traallaevad on kaugel Läänemerel, kus külmataat ka keset talve ei ole suutnud merd kaanetada. Aga pahandust teevad külmataat ja tuulesellid siiski ning mõnikord muudavad traalimeeste elu päris kibedaks. Meeste õliriided kattuvad õhukese kliriseva jääga. Laevatekk jäätub ja on nii libe, et katsu, kuidas saad püsti seista. Nii on talv traalimeestele kõige raskem aastaaeg.
kalur3.jpg (43574 bytes)
     
     Aga kuidas traalipüük käib?
     Kahe laeva vahel on pikkade trosside küljes tohutu võrkkott. Laevad veavad kotti ja see oma avatud suuga libiseb nagu vari meresügavuses. Kott ahmib endasse kõik, mis talle ette jääb.
     Mõne tunni pärast tühjendatakse traal laevatekile. Siin on räimi, kilu, turski, mõni lest ja lõhegi. Lõhe rapsib sabaga nii, et väiksemad kalad on päris lennus.
     Kuna kodumerel on paks jää, ei saa traalimehed kala randa tuua, vaid annavad üle suurtele baaslaevadele. Neis kala külmutatakse. Saab baaslaev laadungit täis, kutsutakse jäälõhkuja ja see murrab sõidutee Tallinna.
     Kuid ega rannakaluridki puhka. Nemad korrastavad paate ja püüniseid ning valmistuvad kevadiseks suurpüügiks.
     Kui jääpurikad katuseräästas juba tilguvad, käivad rannakalurid hommikuti paadisillal merd uurimas, kas jää pole öö jooksul minema läinud. Pikisilmi oodatakse tugevat lõunatormi, mis jää ära lõhuks. Nii on Soome lahe ääres. Pärnu lahe kalurid on aga juba ammu jääaluse püügiga ametis. Südatalvest peale tuleb lahte naljaka nimega kala - tint. Ja praegu seda võrkudega püütaksegi. Aga sadade aukude raiumine paksu jäässe on üksluine ja väsitav töö. Ka siin oodatakse jääminekut, et hakata tinti püüdma suurte mõrdadega.

8. Milliseid kalu püütakse Läänemerest?.................................................. .....................................................................................................................