Elu seal, kus vahelduvad tõus ja mõõn

         
     Kõik mered on ühenduses ookeaniga.
     Ookeani rannikul võid märgata kummalist nähtust - kord taandub meri rannast kaugele, jättes rannikule veelombid ja adruvallid, siis jälle tungib vesi maa poole ja ujutab äsjased loigud üle. Merevee taandumist ja tõusmist nimetatakse tõusuks ja mõõnaks. Tõusu ja mõõna põhjustab Kuu.
     Tõusu- ja mõõnavööndis, ookeani rannikul valitsevad erilised tingimused. Siinsed loomad peavad valmis olema pidevateks muutusteks.
     Mõõnaperioodil on vesi rannikulompides soe, tõusu ajal aga ujutavad avamerelt tulevad jahedad veevood ranniku üle ja vesi muutub jahedaks.
     Mõnikord jäävad mereloomad mõõna ajal hoopis kuivale. Mõned neist poevad mudasse tõusuvett ootama, teised peidavad end rannikulompidesse.

1. Loe, kuidas kirjeldab Gerald Durrell oma seiklusi tõusu- ja mõõnavöötmes! Vasta jutu lõpus olevatele küsimustele!


Võlusaarestik
          G.Durrell

     Piki rannikut laius korrapäratu rodu väikesi saari. Saarte rannavees, kivide vahel lompides ja tillukestes liivastes abajates kees hämmastavalt mitmekesine elu. Kuid niikaua, kui mul polnud paati, jäid saared mulle kättesaamatuks. Ühel päeval tuli mulle hiilgav idee.

Durpaat.jpg (63202 bytes)
     Mul oli õige pea sünnipäev tulemas ning ma tegin oma perekonnale ettepaneku, et ärgu nad hakaku mulle sünnipäevakingitusi oma peaga valima, vaid lasku ma ütlen neile ise, mida ma kõige rohkem tahan saada. Nii lootsin ma endale saada mitte ainult paadi, vaid hulganisti muudki varustust vee-elustiku uurimiseks.
     Minu sünnipäeva hommik oli sündmusterikas. Kui ma olin oma kingitused igast küljest üle vaadanud ja perekonda nende eest tänanud, läksime koos Lesliega verandale. Seal lebas salapärane asjandus, present katteks peal. Leslie tõmbas selle mustkunstniku liigutusega pealt ära ja seal mu paat oligi. Leslie oli selle ise meisterdanud. Paat oli peaaegu ümmargune ning seetõttu sai ta nimeks "Plasku-Punnpepu".
     Järgmisel varahommikul panin oma varustuse kokku, võtsin natuke toitu kaasa ja läksin koos koerte Rogeri, Punksi ja Köötsiga "Plasku-Punnpepu" peal meresõitu tegema.
     Milline rõõm oli sõita omaenese paadiga!