krabike.jpg (21469 bytes)      Sadakond jalga enne mingit saarekest tõstsin aerud veest välja, ronisin paadininasse ja heitsin sinna Rogeri kõrvale kõhuli, uurides läbi kristallpuhta vee merepõhja.
     Hõbedastel liivalappidel turritasid väikestes kobarates merekarbid, poolmed lahti. Vahetevahel paistis nende sakiliste servade vahelt tilluke, kahvatukreemjas herneskrabi.
     See oli väeti, mandunud, pehmekestaline olevus, kes parasiidina suurte karpide laineliste poolmete varjus elab.
     Huvitav oli selles molluskite koloonias häireolukorda esile kutsuda. Torkasin ettevaatlikult liblikavõrgu varre vette ja koputasin vastu üht karpi. Välkkiirelt plaksatasid poolmed kinni. Sedamööda kuidas ohusignaal vees lainena edasi kandus, lõid ka ülejäänud karbid oma poolmeservad kinni.
     Merekarpide vahel elasid harjasussid - ilusad kuldoranzid ja sinised sulgjad õielehepärjad pika hallika toru otsas. Harjasusside häirekellad olid palju tundlikumad kui karpidel: kepiots võis olla värelevatest õielehtedest alles kaugel, kui need juba kokku tõmbusid ja toru sisse lipsasid.
      Liivalagendikel lesisid meripurad, kes olid küll vist kõige inetumad kõigist mereelukatest. Need arutud algelised olevused lebasid lihtsalt ühes kohas paigal nagu vorstid ja imesid ühest otsast merevett sisse, et seda teisest otsast välja lasta. Tibatillukesed taimed ja loomad sõeluti kusagil meripura sisemuses välja. Meripurad oskavad üsna ebatavalisel moel oma meelepaha väljendada. Tõstke nad veest välja ja ilma nähtava pingutuseta purskavad nad ükskõik kummast otsast terve veejoa. meripura.jpg (12183 bytes)
anemoon.jpg (17398 bytes)      Nendel karidel, kus vett oli ainult paari jala jagu ja mis mõõna ajal päris kuivale jäid, vohas kõige rikkam elu. Õnarustest jõllitasid vastu limakalad oma paksude mustade neegrihuultega.Vetikate vahel varjulistes kaljupragudes olid merisiilikud kobaras koos. Nende ogad liikusid nagu kompassinõelad võimaliku hädaohu suunas.
     Merisiilikute ümber olid kividele kleepunud trullakad läikivad meriroosid, kombitsad lehvimas, et mõnd möödavilksavat krevetti kinni napsata.
     Veealuse koopa pimedusest ajasin välja väikese kaheksajala. Niipea , kui ma ennast liigutasin, paiskas ta välja väikese tindipilve, mis jäi puhtasse vette hõljuma ja selle varjus tegi kaheksajalg minekut.      
kaheksajalg.jpg (16247 bytes)
     Karidel nägin pakse rohelisi krabisid, all merepõhjas aga liikusid pikkade peenikeste jalgadega ämblikkrabid , igaühel kukil vetikakimp, käsn või vahel ka meriroos.