MERIKARP
                                                            Ellen Niit

Oh sa eri - eriline,
oh sa meri - meriline
merikarp!
Õhevroosa,
lõheroosa imearp!

karp7.jpg (28097 bytes)

Kauge sooja mere pahin,
rauge sooja tuule sahin
sinu neelmest,
sinu keermest
kostab kõrva.


Kuski päris põhjas aga,
kõige sooja suma taga
on su sees üks piisakene
suure öise tormi
tõrva.
-  Õpi luuletust ilmekalt lugema.
-  Millest jutustab merikarp?
-  Kirjuta välja sõnad, mida igapäevakeeles ei kasutata. Mida nad tähendavad? Miks luuletaja on just selliseid kasutanud?

...............................................................................................................................

...............................................................................................................................

5. Pane koma, kui vaja.

    Meie planeedil on neli suurt ookeani: Atlandi ookean, India ookean, Vaikne ookean ja Põhja - Jäämeri.
    Atlandi ookean on sellepärast huvitav et kunagi peeti seda kohta maailma ääreks. Seal võis küll olla kuid tagasi sealt  enam ei pidavat saama. Tänapäeval teame et nii hull see ookean siiski ei ole.
   India ookean paikneb nelja mandri vahel aga ise on ta suur ja tühi. See on suur veekogu sest ulatub ekvaatorist Antarktikani.
    Vaikne ookean on samuti omapärane sest ta on maailma suurim ja vanim osa. Saari leidub palju ka teistes ookeanides ja meredes kuid Vaikne ookean on siiski kõige saarerohkem ookean. Huvitav on veel see et pool ookeani põhjast on täiesti tasane. See ookean on Maa inimestele väga oluline sest just sealt saame poole oma kalavarudest.
    Põhja - Jäämeri on hoopis isemoodi ookean sest ta katab põhjapooluse alasid. Suvi on seal lühike ja külm kuid talviti on need väga karmid paigad. Kõikjal on lõputud jääväljad ja rüsijää sest lumetorm möllab väsimatult. Sinna tasuks minna selleks et näha virmalisi.