Janus

Saturn X

   Janus on kuues Saturni tuntud kaaslastest:

    orbiit:  151,472 km Saturnist
    diameeter: 178 km (196 x 192 x 150)
    mass:   2.01e18 kg

   Janus oli väravate ja ukseavade jumal, kujutatud kahenäolisena vaatamas erinevatesse suundadesse; samuti pärineb temast Inglise sõna "Jaanuar".

   Avastati prantsuse astronoomi Audouin Dollfus'e poolt 1966 aastal.

   Dollfus usutakse olevat Januse avastaja aga ei olda täiesti kindlad kas objekt, mida ta nägi oli Janus või Epimetheus. (Walker avastas selle iseseisvalt kuid tema telegramm jõudis kohale mõni tund pärast Dollfus'e oma.) Larson ja Fountain määrasid 1978 aastal kindlaks, et tegelikult on Saturnist umbes 151000 km kaugusel kaks kuud. Seda kinnitas 1980 aastal Voyager kosmoselaev.

   Janus ja Epimetheus on "kaas-orbitaalsed". Januse ja Epimetheuse orbiitide raadiused erinevad ainult 50 km võrra, see on vähem kui kummagi diameeter. Nende kiirused orbiidil on järelikult väga lähedased ja seetõttu jõuab madalam ning kiirem aeglaselt järele teisele. Kui nad lähenevad teineteisele vahetavad nad energiat, mille lõpptulemuseks on, et madalam upitatakse kõrgemale orbiidile ja kõrgemal asuv lastakse kukkuda madalamale orbiidile. Nii nad järelikult vahetavad kohti. Vahetus toimub umbes ühe korra iga nelja aasta kohta. Siin antud orbitaalsed andmed on ajast, mil Voyager kohtus nendega ootamatult.

   Janus on ulatuslikult täis kraatreid, kusjuures mõningad kraatrid on suuremad kui 30 km aga ainult mõned joonekujulised pinnatunnused. Tema pind paistab olevat vanem kui Prometheusi oma aga noorem kui Pandora oma.

Rohkem Janusest

Vastuseta küsimused


Contents ... Saturn ... Epimetheus ... Janus ... Mimas ... Data Host