Elusolendid on jagatud neile iseloomulike tunnuste alusel riikidesse.

     Neid elusolendeid, kelle keha koosneb ühest rakust nimetame ........................................   (üheraksed, ainuraksed, üksikraksed).

AINURAKSED

     Ainuraksete hulka kuuluvad mitmesuguse kehaehitusega üherakulised loomad. Nagu kõigil rakkudel, on ka ainuraksetel loomadel olemas rakutuum, milles sisaldub pärilikkusaine nende paljunemiseks.
     Ainuraksete põhiliseks tunnuseks on see, et nad koosnevad 1-st rakust, milles toimub kogu nende elutegevus. Ainuraksed on seega iseseisvad organismid, kellel on olemas kõik elusorganismidele iseloomulikud omadused - ainevahetus, ärritatavus, liikumine ja sigimine.

     Neid elusolendeid, kes koosnevad paljudest rakkudest, nimetame ........................................ ja jaotame kolme riigi - taimeriigi, seeneriigi ja loomariigi vahel.  (paljuraksed, mitmeraksed, hulkraksed )

TAIMERIIK

     Taimed on elusorganismid, mis on võimelised valmistama fotosünteesi abil elututest ainetest (vesi, mineraalid,süsihappegaas) endale toitaineid. taimed toodavad fotosünteesil hapnikku, mida hingavad kõik elusorganismid.
     Taimed saavad muuta oma lehtede ja õite asendit, reageerides niimoodi väliskeskkonnale.

SEENERIIK

     Seened on elusorganismid, mis ei suuda ise toitained valmistada, nagu taimed fotosünteesides teevad, sest nad ei sisalda klorofülli. Seened toituvad peamiselt kõdunevast ainest. nad lagundavad surnud organismid taimedele vajalikeks mineraalaineteks, süsihappegaasiks ja veeks.    

LOOMARIIK

     Loomad on elusorganismid, kes pole võimelised ise elututest ainetest toitu valmistama. Seetõttu toituvad loomad teistest taimedest ja loomadest.
     Loomad hangivad endale vajaminevat toitu liikudes vabalt ringi.
     Loomadele on omane ka ärrituvus - nad reageerivad mitmesugustele ärritajatele (valu, valgus jne.).

     Taimede, loomade ja seente rakud on erineva ehitusega.

3. Sinu ülesanne on valida, millised tunnused on omased taimeriigi, seeneriigi ja loomariigi esindajatele:

- saavad toitaineid fotosünteesi abil
- toituvad valmis toitainetest - teistest elusolenditest
- saavad paigalt liikuda
- ei liigu paigalt

Taimeriik
4-9-2-12.jpg (27430 bytes)
Seeneriik


4-9-2-15.jpg (17584 bytes)
Loomariik4-9-14-1.jpg (23980 bytes)