GLOOBUS
REIN PÕDER

Gloobus on maakera tilluke poeg. Kui ta mulle toodi, mahtus ta ema turukotti. Gloobuse peale mahub tegelikult terve maailm ära ja seal oleme ka meie.
Isa ütles, et gloobusel on veel poolvennad, keda kutsutakse maakaartideks. Neid kaarte on palju, sest suur maailm ei mahu tavaliselt ühe kaardi peale ära. Kui need kaardid on kokku pandud raamatuks, siis kutsutakse seda atlaseks. Gloobuse sees on õhk, päris maakera asja ei tea keegi. Ei saa ju urgitsema hakata seda, mille peal ise elad ja kõnnid. Meie gloobus kukkus hiljaaegu aknalaualt maha ning talle läks mõra sisse. Isa ei pahandanudki. Ta ütles, et maailmas on lõhe nagunii olemas, olgu siis ka gloobuse sees. Ja veel lausus ta, et see kukkumine kujutas endast nähtavasti üht näitlikku maavärinat.
Gloobusel on ka telg, mida päris maakeral ei ole. See telg, mis on lihtsalt metallvarras, läheb ühes kohas gloobuse sisse ning tuleb teiselt poolt välja. Tänu sellele saab gloobus pöörelda.
Gloobuse telg teeb kaks auku gloobuse sisse. Need augukohad märgivad pooluseid, mille vanem nimetus on naba. Naljakas, eks! Poolused on maakeral hirmus külmad kohad. Need teevad talle nohu. Aga ekvaator on nagu vöö ümber gloobuse ja teeb maakerale palavikku. Hea, et meie elame parajalt külma ja kuuma vahemaal.
Aga kõige toredam on muidugi mööda gloobust näpuga sõita. Merd on ju palju rohkem kui maad ning mõni maa on nii kummalise kujuga. Üsna lihtne on sõita ahvide maale, kus on küllaga banaane. Muidugi võib ära käia makaronisööjate maal. Nemad elavad suure säärsaapa moodi poolsaare peal ja see saabas muudkui togib üht saart nimega Sitsiilia.
Kas sa oled tähele pannud, et rootslased ja norralased elavad tiigri moodi poolsaarel, mis on kogu muu Euroopa peale pahane. See maa aga, kus elavad hispaanlased ja portugallased, on kui kohver reisimees Euroopa kaenlas. Gloobuse teisel küljel võib näha kaksikuid. Need on kaks mandrit, kelle ühiseks perekonnanimeks on Ameerika. Nad on praeguseni peenikese nabanööriga kinni. Las su isa näitab sulle seda.
Gloobuse pealt võid näha teisigi kentsakaid asju. Mõni saar on suur nagu vaal. See kõige suurem vaal on Gröönimaa. Vaiksel ookeanil on puha petunimi, ta on tegelikult väga rahutu. Ja täis on ta muuseas nii imepisikesi saari, nagu oleks hulk kärbseid gloobust mustamas käinud. Aafrika aga on kunagi Lõuna-Ameerika kaisus maganud. Vaata ise, kui ei usu. See kaisusopp on siiani näha. Veel on Aafrikal oma sarv. Sellega ta nügib Araabiat.
Niisugused on gloobuse lood. Gloobus on mängult maakera. Aga päris maakera on kui elusolevus, ütleb isa. Ta sinised jõed on nagu sooned, järved ta silmad, mäed ta ribikondid ning liigesekohad. Halbu asju näeb ta peal ka. vulkaanid on nagu Maa paised ja vistrikud, aga neid pole väga palju. Maa hingab tuulte ja tormidega ning merehoovused uhavad ta keha puhtaks. Aga muidu on ta ilus roheline, kui õige kõrgelt saaks vaadata. Ja sinine ka. ilus siniroheline maapall.
Minul on kerge mööda gloobust sõita, sest suured meresõitjad on kõik mereteed ette sõitnud ning igale poole nimesid ja aastaarve jätnud.
Gloobus on nii huvitav asi, et ma jään tihti magama, gloobus kaisus. Ma hoian siis tervet maailma. Ta meeldib mulle väga.

TÄHEKE NR.4 1982

GLOOBUS

Test

1. LEIA TEKSTIST, KUIDAS ON TEISITI:

maakera tilluke poeg - ………………………….………………………

gloobuse poolvennad - …………………………………………………..

maakaartide kogu - ……………………………………………………..

maakera naba - ………………………………………………………….

vöö ümber gloobuse - …………………………………………………..

Maa paised ja vistrikud - ………………………………………………

2. LOE LÕIK JA LEIA GLOOBUSELT VÕI MAAKAARDILT:

Muidugi võib ära käia makaronisööjate maal. Nemad elavad suure säärsaapa moodi poolsaare peal ja see saabas muudkui togib üht saart nimega Sitsiilia.

Makaronisööjate maa on ………………………………………

Kas sa oled tähele pannud, et rootslased ja norralased elavad tiigri moodi poolsaarel, mis on kogu muu Euroopa peale pahane.

See on Skandinaavia poolsaar, millel on kaks riiki: ……………………………. ja ………………………………..

See maa aga, kus elavad hispaanlased ja portugallased, on kui kohver reisimees Euroopa kaenlas.

See kohver on Pürenee poolsaar ja seal on kaks riiki: ……….………………. ja …………………………………….

Gloobuse teisel küljel võib näha kaksikuid. Need on kaks mandrit, kelle ühiseks perekonnanimeks on Ameerika. Nad on praeguseni peenikese nabanööriga kinni.

Need mandrid on: …………….-Ameerika ja ……………….. –Ameerika.

3. GLOOBUST ON VÕRRELDUD ELUSOLENDIGA. LEIA SOBIVAD VÕRDLUSED:

Ta sinised jõed on nagu ………………………………………..

Maakera järved on nagu ………………………………………..

Mäed on nagu ………………………………………………….

Maa hingab siis, kui puhuvad ………………………………….

Maa keha saab puhtaks siis, kui teda uhuvad …………………

4. GLOOBUSELT VÕIB NÄHA KA MAA HAIGUSI JA HÄDASID.

Vulkaanid on nagu Maa ………………………………………..

Nohu teevad maakera külmad kohad ehk ………………………

Palavikku teeb maakkera kuumem koht ehk ……………………