LIHTMINEVIK

Muuda olevik lihtminevikuks.

Sel hommikul tõuseb ............................... Isand väga vara.
Ümmarguste ähmaste ruutude kaudu voolab ............................... natukene rohekas-halli valgust. Tuba on ............................... veel pime, ja Isand süütab ............................... küünla vasksel jalal.
Ta ajab ............................... punase pihiku selga ja sinised püksid jalga. Siis kängitseb ............................... ta jalad ja tõmbab ............................... musta maaniulatuva kuue selga. Kui ta kingapandlaid seob ..............................., tuleb ............................... tal kõva läkastus.

Ta ohkab ..............................., võtab ............................... paela ümmarguste mustade helmestega ja hakkab ............................... neid näppude vahel veeretama, ise tasakesi huuli liigutades.
Popi omal asemel valvab ............................... ta toimetusi ruskete, niiskete silmadega. Ta tunneb ............................... nende helmeste lõhna.
Isand jääb ............................... vait ja vaatab ............................... liikumata küünlaleeki. Ta lumivalge pea on ............................... ette kummardatud ja värisevad sõrmed veel koos. Küünla taht põleb ............................... pikaks, hakkab ............................... suitsema, kuid Isand ei pane ............................... seda tähele.

Ta on ............................... viimasel ajal üldse imelik. Ta tuleb ............................... hilja öösel koju, isub ............................... küünla juures, murrab ............................... leiba, kuid unustab ............................... söömata, peab ............................... palukest käes ja räägib ............................... iseenesega.
Öösiti kuuleb ............................... Popi Isandat läbi une raskelt ohkavat. Siis tõuseb ............................... ta üles ja läheneb ............................... Isandale. Ta liputab ............................... hända, lakub ............................... Isanda käsi ja katsub ............................... teda kõigiti lohutada. Kuid Isand ei tunne ............................... seda.

(F.Tuglas.)