MÄRTSIJÄNES

Svea Talving

Ongi jälle aeg kalendrilehte keerata. Käes on märts, kevade alguse kuu. Räägitakse, et sellel kuul hakkab märtsijänes ringi lippama. Seesama jänkupoiss, keda lihavõttekaartidel istumas võib näha.
Kõigepealt piilub jänkupoiss lume alla, kas lumikellukestel on juba õienupud küljes. Kui lumikellukesed, esimesed kevadlilled, pead tõstavad, saavad ka märtsikellukesed teada: ahaa, nüüd on käes ka meie kord õitsele puhkeda. Ja teevadki oma kenad kellukad lahti. Märtsijänes hoiab ka lastel silma peal. Et kas nad on ikka veel sama head kui jõulude eel, päkapikkude aegu. Sest kuigi lihavõttepühad pole meie maal nii uhked kui jõulud, juhtub mõneski peres, et ka märtsijänes ehk lihavõttejänku toob lastele ühe pisi-pisitillukese kingituse. Selle eest, et räästad tilguvad juba lõbusasti, kevadlilled ja pajutibud on vaasis ja lapse süda lihtsalt tunneb, et peab rõõmustama.
Märtsijänes peidab tillukese kingituse nii kavalasti ära, et laps peab seda tükk aega mööda tuba taga otsima. Ainult ema ja isa oskavad öelda, kas soe-soe või külm-külm ja kui kõrvetab, siis on selge, et kingitus on käes.
Veel peab märtsijänes kanad talveunest üles ajama… Oi, nüüd ma vist ajasin midagi sassi. Muidugi, hoopis karud magavad talveund. Aga tibud-kanad peavad märtsikuus suure hoolega munele hakkama. Lihavõttepühadeks on ju hästi palju, oi, kohe terved mäed mune tarvis. Siis saavad kõik lapsed neid värvida, ja noh, mõni läheb katki ka…
Kõige paremad kanad on sellised, kes munevad kuldpaberis sokolaadist mune. Neid ei pea üldse keetma. Ja veel vahvamad on need munad, millel sokolaadist tuleb üks ei-tea-mis-asi- välja. See on üllatusmuna.
Küll tahaks, et kevadpühad oleksid juba käes. Aga ei saa. Selleks ajaks peab kõigil inimestel olema kevadine suurpuhastus tehtud. Praegu aga... õnneks on pühadeni veel palju aega. Sina tee ka oma mänguasjakapp kevadpühadeks kenasti korda. Muide, Priit olevat juba teinud. Ja Kaspar ja Kusti ka.

Kas sinule on märtsijänes üllatusmuna toonud? Ei ole? Võib-olla tuleb siis sellel aastal.

TÄHEKE. 1995/1