VÄRVIME PÜHADEMUNAD TAIMEVÄRVIDEGA
I osa

Taimed olid endistel aegadel põhiline värviallikas, millega esemetele uhkemat tooni saadi. Üldteada on riide ja lõnga värvimine taimedega. Ilmselt on vähe neidki, kes poleks näinud sibulakoortega kirjatud pühademune. Teisi võimalusi taimedega munade mustri saamiseks aga tuntakse vähe.

Millega siis saab mune värvida?

Suurem osa taimi (nende lehed, viljad, marjad või okste koor) jätavad mingi tooni, aga see on munadele elamusliku välimuse andmiseks liiga kahvatu - hele hallikas, kollakas, pruunikas või rohekas. Lõngale saadakse küll paljude taimedega tugev uhke värv, aga selleks on vaja kas väga pikaajalist kinnitamist tundide viisi keetes või peitsikemikaalide kasutamist, seega võtteid, mis munade värvimisel on välistatud. Just arvatava nõrga värvijõu tõttu teisi taimi peale sibulakoorte pühademunade ehtimiseks suurt ei kasutata. Allpool on tutvustatud väga häid värvitaimi.

 

PRUUNID TOONID

*Paakspuu koor annab punakas-(lillakas) pruuni värvuse. Ka riide värvimisel on see olnud väga tähtsal kohal. Värvi annab ainult koore pealmine kuiv kilejas või korpjas kiht, mis looduslikult on mustjashalli pinnaga, aga kraapimisel osutub seest tume- kirsipunaseks. Koore sisemine pehme, elus osa, mis värskelt on kollakas kuni rohekas, surnud okstel must, on värvimisel praktiliselt väärtusetu. Seetõttu vanasti riide värvimiseks määndati koori aasta- paar maa sees kotinurgas maltskoorest lahtisaamiseks. Munade värvimiseks on aga väga hea kuivatatud okste (jämedus üle 1 cm) koore pinnalt noaga kraabitud tume puru.

Kuidas paakspuud ära tunda? Ta on pajupõõsa mõõtu, tavaline kõikjal niiskemates metsades ja võsades. Kõrvaloksad asuvad põõsa harudel sageli peaaegu männasjalt. Ja mis kindel tunnus - koore pealmises kihis paljastub juba õrna kraapimise korral kirsipunane värvus. Eriti paksult on seda värvikoort harude kännupoolses osas.

*Lepakäbid annavad koorekohvipruuni värvi. See on samuti vana tuntud riidevärvimismaterjal tumepruunide toonide saamiseks. Munade värvimiseks tuleb käbid kääridega peeneks lõigata või muul viisil purustada.

*Kohvipuru. Ka kallihinnaline oakohv värvib munad heledamaks või tumedamaks (sõltub sordist) koorekohvipruuniks (lepakäbidest enamasti kahvatumalt).

*Pähklipuu. Olenevalt värvimisviisist ja kasutatavast taimeosast annab see rohekas-, hallikas- kuni väga tugeva tumepruuni värvuse. Kasutada võib nii lehti (ka poolkõdunenud lehti puu alt), elusate või kuivanud okste koort kui ka pähklit ümbritsevat viljaliha. Viimane annab kuivatatult- jahvatatult kõige tumedamad toonid. Pähkli kõva kest ei värvi. Pähklit ümbritseva viljalihaga on nende puude kodumaal värvitud ka riiet tumepruuniks.

Pähklipuu dekoratiivseid liike (hall, mandzuuria ja jaapani pähklipuu) kasvab Eestis harva ilupuuna parkides ja aedades, kreeka pähklipuu aga on üliharuldane. Värvi annavad kõik liigid. NB! Sarapuu ei ole pähklipuu!

*Sibulakoored on üldtuntud eredate kollakas- ja punakaspruunide toonide andjad.

Tõnu Ploomipuu, taimeteadlane