VÄRVIME PÜHADEMUNAD TAIMEVÄRVIDEGA
III osa
PUNANE VÄRV

*Madarajuured on ainsad munadele eredat päris punast tooni andvad taimeosad. Madarajuured olid muiste ka ainsad kohalikud lõngale punase värvi andjad. Peale ehtsa värviandja - värvimadara - sobib ka valge (pehme) ja hobumadar (võimalik, et nende puhul pole toon nii puhas), seega kõik kuivade niitude madarad. Tõenäoliselt on värviandjana üsna samaväärsed ka peenejuurelised soode madarad ning umbrohud põld- ja roomav madar (Lõuna-Eesti keeles virn), aga ka madaratele väga lähedane loometsade- niitude taim värvvarjulill. Madarajuurtega värvides mõjutab märgatavalt värvitooni keetmise, kestus, samuti temperatuur.

Madaratel annavad värvi eelkõige jämedad, seest valged juured ja juurikad. Pealmine pruun kooreosa ja vanad peened narmasjuured ei värvi. Värskete kooritud juurte kasutamine on vähe edukas, need on jäigad ja ebaühtlaselt kõverdunud, seetõttu väga raskesti munakoore vastu surutavad. Paremaid tulemusi annab kuivatatud juurte puru - valgete juuretükkide kokkupuutekohtadesse jäävad keetmisel munakoorele punased täpid- laigud. Pruun kooretolm värvi peaaegu ei anna. Kui seda on värvimispurus rohkesti, jäävad munadele punaste tähnide vahele suured kahvatud alad.

KOLLANE VÄRV

*Kollase karikakra õied annavad särava (sidrun- ) kollase värvuse. Lühema keetmisaja korral (poolvedel muna) jääb värv väga kahvatuks. Kasutada ei tule mitte tervet korvõisikut, vaid hõõrumisel pudenevaid kollaseid õielehti, s.o. keelõisi. Sekka sattunud teiste õisikuosade puru ei sega.

Võimalik, et kollaseks saab muna ka mõnede teiste kollaste korvõieliste õitega (paiseleht ei värvi). Vanematel okstel väga erekollase koore siseosaga kukerpuu (paburits, barbaris) ning hala- ja härmpaju kuigi tugevat tooni ei anna.

KÄRBSEMUST

*Naistepuna lehed ja õied annavad munale kahvatu kollakasroheka värvi, mida ilmestavad näärmetäppide puutekohal tekkinud mustjad kirsipunased kärbsemusta mõõdus täpid. Mõjuva pildi saab siiski harva, vaid eriti näärmerikaste taimeisendite korral. Sageli on aga näärmeid materjalis vähevõitu ja muna pinnale jäävad vaid üksikud juhuslikud täpid. Kui keeta mune aga väga kanges naistepunatees (lehe- õiepudrus), saab pruunikas- lillakashallid munad.

Vahel soovitatakse värvida vihalehtede, noore orase, esimeste rohuliblede, samblike, männiokaste, ravimteede (kummel, raudrohi, pärnaõied jt.) ja mitmete teistegi taimedega. Need tõepoolest annavad munale õrna tooni, kuid värvuse kahvatus neid rohkelt kasutama ei ahvatle.
Tõnu Ploomipuu, taimeteadlane