Gupi (Poecilia reticulata)

Gupid on poegijad. Nad on poegijate hulgas kõige tuntumad, kuna neid on kõige lihtsam paljundada. Gupid on aktiivsed kalad ja samas äärmiselt rahumeelsed ja sõbralikud. Gupid on ilmselt kõige vastupidavamad akvaariumikalad üldse, kuna nad taluvad temperatuuri 16-38 kraadi. Nad söövad kõike ja võivad elada isegi roiskunud ja soolases vees. Ilmselt eelistatuim vesi oleks 27 kraadi, PH 7,3 ja GH 12. Nad tavaliselt ujuvad akvaariumi keskmistes ja ülemistes piirkondades. Gupide ahvatlev seljauim võib ahvatleda agressiivseimaid kalu neid näksima. Seega ei tohiks neid panna kokku elama agressiivsete kaladega. Gupide eelistatumad akvaariumikaaslased on väiksemad kalad nagu mollid, tetrad ja platid. Kahjuks võib gupidel esineda ka kaasasündinud tervisehädasid nagu selgroo kõverdumine. See on tingitud sellest, et emakala kõhus on nad pooleks murtud. Gupi on siiski ilmselt parim valik algajale akvaariumipidajale.

Isakala on väga lihtne ära tunda. Ta on väga värviline ning moodustab peaaegu poole emakalast, kui saba mitte arvestada. Isakala uimed on ka uhked ja tähelepanu tõmbavad. Ei leidu kahte sarnast isagupit, kuid selektiivne paljundamine võimaldab fikseerida peamise alarühmi nagu lüürakujuline ülamõõk, topeltmõõksaba ja kergesti teistest eristatav kuldkupi.

Siin on isastest mõned näited:

 

 

 

 

 

 

 

v  

Emased on suuremad kui isased. Emased on hallikat värvi ja nendel on lühikesed ja tuhmid uimed.

Mõned näited emastest:


 

 

Emased gupid poegivad korraga viis kuni viiskümmend poega. Kui kala on tiine, tekib ta päraluuime lähedale tiinustäpp. Peale selle läheb ta veel väga paksuks. Kui temperatuur on 22-27 kraadi, kestab emakalal tiinus ainult neli nädalat. Kui temperatuur langeb alla 20 kraadi, siis võib see pikeneda kuni kaheteistkümne nädalani. 26 kraadi juures kasvavad gupid juba kahe nädalaga üsna suureks, kuue nädalaga on nad juba suguküpsed. Sage toitmine on oluline.
 

 

Sellel pildil on selgesti tiinustäpp nähtaval. See on vastsündinud gupi.

 

 

Kasutatud kirjandus: Steve Windsor “Mul on kodus akvaarium“, Reginald Dutta “Akvaariumi- kalade pidamine”, pildid leidsin Thumbnails Summery lehelt ja mõned skannisin raamatutest sisse.