J a a n R a n n a p

Tiina Udi

 

Eesti lastekirjanik Jaan Rannap sündis 3.sept. 1931.a. Pärnumaal Halliste kihelkonnas Pornuse vallas Kulla alevis. Ise on ta kirjutanud nii: " Sündisin 3. sept. 1931. aastal pikas punaseks värvitud majas, mille maanteepoolse ukse kohal rippus silt:

Pornuse 6-kl. Algkool .

Tänu sellele asjaolule võin öelda, et olen rohkem koolis käinud kui enamik inimesi. Alates hetkest, mil ma roomamise selgeks sain, täheldati minu suurt haridusejanu. Tarvitsenud mu hoidjatel vaid silmad kõrvale pöörata, kui ma olevat meie korterist klassi viiva ukse lahti nüginud ja otseteed tahvli poole tõtanud," (Ektermann, 1972).

Jaan Rannap on muusikapedagoogi Heino Rannapi (sünd.1927.a.) vend ja pianisti ning helilooja Rein Rannapi (sünd.1953.a.) onu.

Oma sünnikohas sai Jaan Rannap ka alghariduse. Seejärel õppis Abja keskkoolis ja Tallinna Õpetajate Instituudis. J. Rannap lõpetas 1956.a. TPedI matemaatika-füüsikateaduskonna. Ta töötas lasteajakirjanikuna ajakirja Sädeme, 1955-77 Pioneer ja edasi Täheke toimetuses vanemtoimetajana. "Minu teada ei leidu Eestis ühtegi teist ajakirjanikku, kes oleks ühes toimetuses niikaua paigal," on Rannap kindel (Kutter, 2001.a.).

Kirjaniku huumoritaju, aga sealjuures ka tõsimeelsus, aitavad tal mõtiskleda kooliealiste laste huvitavate ja keeruliste probleemide üle. Nii ongi tema koolielu käsitlevad jutustused kirjutatud satiirilis-humoristlikus laadis. Teostes "Salu Juhan ja ta sõbrad", 1964; "Musta lamba matused",1968; "Agu Sihvka annab aru",1973; " Seitseteist tundi plahvatuseni", "Kukepoks", 1979 näitabki ta läbi huumori kooli argielu ja selle tõsiseid külgi. Jutustustes naerdakse välja eluvõõraid kasvatuslikke meetodeid, neid meetodeid, mis nullivad algatusvõime ja isikupära. Kriitikata pole jäänud ka paberlik asjaajamine igapäevases koolielus.

Muinasjuttu ja reaalsust seovad jutustused "Maja metsa ääres"(1976) ja selle järg "Maari suvi"(1983).

Jaan Rannap on kirjutanud ka loomajutte ja seda hea loodustunnetusega - "Viimane valgesulg", 1967; "Topi",1970; "Jefreitor Jõmm",1971 ; "Nublu", 1972; "Toonekurg Tooni", 1986. Nendes jutustustes ja väikelastele mõeldud loomalugudes asetsevad kesksel kohal looduse ja inimese suhted. "Kasulaps" (1989) on taas raamat inimese, looduse ja loomade suhetest. 1997. aastal ilmus kirjaniku sulest raamat "Kõverkäpp".

Interneti abil