Koostaja: Lii Nuut

 

Rott

 

Kes on rott?

Rott on inimkaaslejana tuntud kogu maailmas. Nad kuuluvad näriliste perekonda, hiirlaste sugukonda. Ladinakeelne nimi on Rattus. Enamik liike elutseb Kagu-Aasias ja Aafrikas. Looduslikult tuntakse kahte rotiliiki: rändrotti ja kodurotti, vastupidiselt üldisele arvamusele peetakse kodus rändrotti, mitte kodurotti. Tüvepikkus on 15...25 cm ja kaal 190...250 grammi. Eluiga on 2-3 aastat. Kõige kauem on rotid elanud 5 aastaseks. Rotid on kõigesööjad. Saavad suguküpseteks 3-4 kuu vanuselt. Tiinus kestab 21-22 päeva, poegi on pesakonnas 6-8 poega. Rotte on ühevärvilisi ja laigulisi.

Milline lemmikloom on rott?

Rotid suhtuvad inimestesse soojalt ja lausa otsivad inimese seltskonda. Rotid on väga arukad loomad ja kui sul on neid rohkem kui üks, siis märkad varsti, et igaüks on omaette isiksus. Roti jaoks tuleb arvestada aega ja vaeva. Rotti ei tõsteta sabast, see on rotile valus ja võib põhjustada vigastusi. Ka turjast tõstmine pole soovitatav.

Puurist endale rotti valides, uuri lähemalt nende tegutsemist. Vali erk ja aktiivne loom, kelle karv ei ole pulstunud ja silmad rähmas. Kõige targem on osta umbes ühe kuu vanused, siis on nad kõige suhtlemisvalmimad ja õppimisvõimelisemad.

Kui palju rotte osta?

Rotte võib hulgakesi koos pidada, kuid lemmikud tuleb võtta üheaegselt. Juhul, kui tahate siiski hiljem mõnda lemmikut juurde, siis on kõige parem tuua võimalikult noor isend, kes ei ole veel suguküpsust saavutanud, sellega on tavaliselt võimalik vältida kaklusi. Kui kavatsetakse pidada ühte rotti, pole sugu oluline. Parem on pidada korraga kahte rotti, siis pakuvad nad teineteisele seltsi.

 

Mis soost rott on?

Isasrotil hakkavad silma munandid, mis paiknevad pärakutaguses väljaulatuvas munandikotis. Isegi noorte loomade sugu on väikese kogemuse korral lihtne kindlaks teha, sest isasloomadel on suguava pärakust palju kaugemal ja emasloomadel kulgeb üle kõhu rinnanibude rida.

Millisesse puuri rott panna?

Rotipuuri võib osta poest või ise ehitada. Ise ehitades võiks tähele panna mõnda pisiasja: võresilma läbimõõt võiks olla ~1,5 cm. Puuri ei tohi jääda katma puit või muu näritav materjal, sest puit on rottide lemmik närimisobjekt. Puuri aluskast võiks olla tugevast plastikust, mis on võrega nii kombineeritud, et rott sellele hambaid taha ei saaks. Plastikut on lihtne puhastada ja seetõttu on see parim variant. Puuril peab olema kindlasti katus, sest rott on suurepärane ronija. Puur võiks olla piisavalt avar, võimaluse korral mitmekorruseline ja ka kõrgust võib sellel olla kuni 70 cm. Põhja pikkus/laius võiks optimaalselt jääda vahemikku 40X20 cm. Nõu põranda võib katta viie sentimeetri paksuse saepurukihiga, milles rott meelsasti tuhnib. Tualett-ala peaks jääma toidust ja magamispaigast eemale. Toidukausiks tuleks võtta raskem keraamilisest materjalist nõu, mida ei saa närida ja kergesti ümber lükata. Rotid ei joo palju, aga veepudel värske veega peab siiski olema. Puuris võiks olla ka lavad ja redel.

Mida rotile süüa anda?

Rott on toidu suhtes väga vähenõudlik. Talle sobib kõik, mis inimese laualt üle jääb ja pole liiga vürtsine või soolane. Igapäevatoiduks sobivad: päevalilleseemned, vili, kaerahelbed. Vahelduse mõttes võib aegajalt  anda tükikese toorest liha või keedetud muna. Kõige parem on osta spetsiaaltoitu.

Kuidas hooldada roti hambaid ja küüsi?

Roti hambad kasvavad kogu aeg, aga kui närimismaterjali on piisavalt, siis kuluvad need loomulikul teel. Kui aga see hakkab rotti segama, tuleb hambaid korrapäraselt lõigata.

Harilikult kulutavad rotid oma küüsi puuris kraapides ja kaevates. Aga mõnikord on küüned liiga pikad, algul võiks loomaarst näidata, kuidas neid lõigata, hiljem saab ise kodus küünetangide abil lõigata.

Mis haigused rotte vaevavad?

Kõhulahtisus- Respiratoorsed haigused-Nahahaigused- Vähk- Kõrvahaigused-

 

 Kasutatud kirjandus:

     
  • Bradley Viner “Mul on kodus rott”
  • EE nr.8
  • http://www.zone.ee/anuoma/rott.htm http://www.sunsite.ee/loomad/Imetajad/kodurott.htm www.hameln.com/tourismus/touristinfo/stadtfuehrungen.htm
  • Loom hakkab pead viltu hoidma, mõnel juhul aitavad antibiootikumid, aga õnneks rotid harjuvad pead viltu hoidma.tavaliselt lõppeb surmaga, ainult mõnda healoomulist kasvajat on võimalik kirurgiliselt eemaldada.üheks on pügaraig- karvadel kasvav seen. Rotte vaevavad ka lestad, kes uuristavad käike, tuleks pöörduda loomaarsti poole. Tihti kasutatakse raviks ravimšampoone. hingamisteede haigused, antibiootikumi ravi võib aidata. Tunnused: aevastamine, punetavad ja limased silmad, hingeldus.looma menüüst tuleb eemaldada kõik riknemisohtlikud toiduained ja anda talle üksnes kuiva täistoitu.

     

    Kuidas endale rotti valida?