Skalaar ehk sirpuim(Pterophyllum scalare)

Välimus ja soodsad tingimused:

Akvaariumi kuninganna - kindlasti väärivad tema omapärane kuju, vaoshoitud efektne muster hõbedasel kehal ja väärikas liikumine, eriti rühmas, omadussõna ”kuninglik”.

Kala kasvab kuni 13 cm pikkuseks. Seda veetlevat olevust ei tohiks üksi pidada, kuna kõige õnnelikum on ta koos teiste sirpuimedega. Teiste kaladega ta kokku ei sobi. Ta on sageli arglik ja vajab eraldi söötmist. Tõepoolest on ta toidu suhtes pisut valiv ja korraldab kergesti näljastreike. Eelkõige sobib talle elustoit, nt. vesikirbud võetakse hästi vastu. Parim temperatuur on 23-25 kraadi. Sirpuimede eduka pidamise saladus on pehme vesi (pH 4). Kui vesi pole sobiv, ei kasva kala hästi ja keeldub kindlasti kudemast. Kui ta seda siiski teeb, siis on mari viljatu ja maimud ei kooru. Sellel pildil ongi skalaar.

Paljunemine:

Tulevastel vanematel tuleb lasta üksteist ise välja valida. Selleks tuleb kokku panna rühm kalu, et nad saaksid paaridesse koguneda. Alguses näeb kurameerimine välja rohkem tülitsemisena, on teada ka surmajuhtumeid. Kudemisakvaarium peab olema kristallselge. Seal ei tohi olla mingisugust mustust. Seal peab olema tugevate lehtedega taimi nagu Cryptocorne ja Amazonase mõõk, mis kleepuvat marja püüaksid. Kudemistemperatuur on 24 kraadi. Lisage õhustamist ja õige pisut ka happelisust (kasutage naatriumvesinikfostaati). 26-27 kraadi juures kooruvad maimud umbes 48 tunniga, aga veel nelja nädalaga ei saavuta nad äratuntavat kuju.

Sootunnused:

Emaste kudemisava on suurem ja ümaram kui isastel ja on tavaliselt suunatud taha. Kui vaadata vastu tugevat valgust, paistab emase sisikond ümarama. Isase alumine lõualuu ulatub pisut välja. Emaste tundlate ja kõhuuime vahe on suurem, sest sinna peab mari ära mahtuma. Isase külgvaade on pisut ümaram kui emasel.

 

Koostas: Kaarel Kruuse

Kasutatud kirjandus:

    1. Reginald Dutta “Akvaariumi kalade pidamine”
    2. Pilt on pärit www.aquahobby.com/angel.html